Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Канадската „Кенпайп“ е първа за газовото трасе със Сърбия, 5 жалби спират избора

16 юни 2021, 13:05 часа • 2694 прочитания

Консорциумът „Кенпайп БГ“ е определен да построи междусистемната газова връзка към Сърбия на българска територия. Обединението между канадската „Кенпайп Индъстрис Интернешънъл инк.“ и дъщерното й дружество у нас със същото наименование е класирано на първо място в обществената поръчка, обявена от държавната „Булгартрансгаз“.

Още: Лоши новини за икономиката на Германия: Доклад на Бундесбанк

Още: ЕК ще обяви скоро мерки за намаляване цените на енергията

От началото на тази седмица обаче търгът е обжалван в Комисията за защита на конкуренцията от петима участници.

Протести пред КЗК са подали класираният на второ място консорциум „Интернешънъл Газ“ (между „Главболгарстрой“ АД и „Главболгарстрой Интернешънъл“ АД) и третия в класирането консорциум „АйБиЕс-Интергаз“ (с участници „Глобал Кънстръкшън“ и руската „Алвора“).

С жалби пред КЗК застават също отстранените: консорциум „Нова газ 2021“, в което са свързаната с Христо Ковачки „Атоменергоремонт“ АД, „Рапид билд“ (Македония) и „Хабау ППС Пайплайн Системс“ (Румъния); ДЗЗД „Интербел 99“ (между „Интерпром“ ЕООД и „Белтрубопроводстрой“ АД); и италианска компания „Бонати С.П.А.“   

Още: Фон дер Лайен: Няма по-свързани икономики от тези на ЕС и САЩ

Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени

Ценовата оферта на избрания за изпълнител консорциум е 136,8 млн. лв. без ДДС,като това не е най-ниската цена, при прогнозна стойност на обекта от 143,6 млн. лева.

ДЗЗД “НОВА ГАЗ 2021” е отстранена с мотив, че не отговаря на минималното изискване за допустимост на техническите способности на участниците, както и на изискванията за подготовка на оферта. Сходни са мотивите за другите отстранени.

Припомняме, че кандидатите да изпълнят газопровода с дължина 62 км бяха 11 на брой. Шест от тях са стигнали до финала.

Избраният за изпълнител поема ангажимент за един календарен ден да проектира трасето, позовавайки се на инж. Александър Фучеджиев за експерт по част „Технологична – технологични тръбопроводи. На същия експерт се е позовал и друг кандидат – консорциумът „АйБиЕс-Интергаз“.

Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко

Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици

Причината е, че инж. Фучеджиев  е изработил инвестиционния проект за междусистемната газова връзка България – Сърбия на българска територия.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Анита Чолакова
Анита Чолакова Отговорен редактор
Новините днес