„Държавната консолидационна компания” (ДКК) често е определяна като мегакомпанията на България - дори преди скандала с директора ѝ Ваня Караганева. ДКК е еднолично акционерно дружество със 100% държавно участие в капитала. Целта на създадената през 2010 година компания е да обединява под една шапка големите държавни дружества, които или са в процес на преструктуриране, или имат стратегическо значение за българската икономика.
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
Към днешна дата ДКК е собственик или мажоритарен акционер в 16 търговски дружества. Основният предмет на дейност на компанията е „придобиване, управление, оценка и продажба на участия в български и чуждестранни дружества, свързани с осигуряване на максимален положителен ефект за държавата от притежаваната от нея собственост”. ДКК се занимава още с редица неща, които съответстват на профила на притежаваните от нея компании, като инфраструктурни ремонти, предоставяне на услуги по водоснабдяване и канализация и др.
Идеята за създаването на ДКК идва през 2010 година, като част от Националната антикризисна програма на първото правителство на Бойко Борисов. В тези години приватизацията все още не е приключила, като продажбата на държавни компании още носи сериозни приходи. Така чрез създаването на ДКК се предвижда приватизацията на миноритарни участия в капитала на търговски дружества, собственост на българската държава, да става чрез първоначалното им апортиране в капитала на ДКК и последващата им продажба от страна на дружеството. Целта е приходите от продажба на държавни дялове в търговски компании да влизат директно в бюджета на страната.
Припомняме, че през 2010 година негативните ефекти от световната финансова криза все още се усещаха, като България не беше изключение, което беше и мотив за създаването на нов канал за приходи в бюджета.
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
Пример за дейността на ДКК е 2012 година когато компанията реализира приход от 276.5 млн. лева от продажбата на миноритарното участие в капитала на електроразпределителните дружества у нас, след открита процедура от Агенция за приватизация и следприватизационен контрол, осъществена чрез публично предлагане на Българската фондова борса.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
През 2013 година ДКК участва в увеличаването на капитала на закъсалия оръжеен завод „Вазовски машиностроителни заводи“, което е най-голямото държавно предприятие от военнопромишления комплекс, като по този начин обезпечава финансово дейността.
През 2016 година ДКК се трансформира в холдингова структура и се фокусира върху управление на дъщерни дружества.
С решения на Министерския съвет от 2018 г. и 2019 г. ДКК е определена като търговско дружество, която да реализира стратегически проекти – възлагане, ремонт и реконструкция на критична хидротехническа инфраструктура, както и проектиране и строителство на нов правителствен комплекс от сгради за нуждите на държавната администрация, става ясно от сайта на компанията.
Още: Орбан заговори за тримесечна дерогация за руски газ за Европа (ВИДЕО)
Още: Германия отмени газова такса за съседните страни
Капиталът на ДКК е собственост на българската държава, като правата на едноличен собственик се упражняват от министъра на икономиката. Записаният капитал на ДКК възлиза на 892.1 млн. лева, като е разпределен в същия брой акции с право на глас и номинална стойност 1 лева всяка, става ясно от Анализ на финансовото състояние и отчет за дейността към края на първото полугодие на тази година. Стойността на активите на ДКК възлиза на 1.277 млрд. лева, сочи индивидуалният отчет за приходите и разходите към края на третото тримесечие. Според отчета, ДКК постига печалба в размер на 23 млн. лева за първите 9 месеца на тази година.
ДКК има 16 дъщерни дружества към средата на тази година, а именно:
- „Вазовски машиностроителни заводи” ЕАД, гр, Сопот
- „Кинтекс” ЕАД, гр. София
- „НИТИ” ЕАД, гр. Казанлък
- „Авионамс” АД, гр. Пловдив
- „Монтажи” ЕАД, гр. София
- „Ел Би Булгарикум” ЕАД, гр. София
- „Еко Антрацит” ЕАД, гр. София
- „Екоинженеринг – РМ” ЕООД, гр. София
- „Национален институт за изследвания и сертификация” ЕООД, гр. София
- „Учебно Консултантски Комплекс” ЕООД, гр. София
- „Институт по маркетинг” ЕООД, гр. София
- „Стопански Търговски Комплекс” ЕООД, гр. София
- „Горубсо Рудозем” ЕАД, гр. Рудозем
- „Овча купел” ЕООД, гр. София
- „Тежко машиностроене” АД, гр. София
- „Консолид Комерс” ЕАД, гр. София