Обществената поръчка за изграждане на система за събиране на тол такси "затъна" за пореден път. В Комисията за защита на конкуренцията е постъпила нова жалба по процедурата - от "Толнет", и Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ) отново ще спре временно търга до произнасянето на антимонополния орган. Това съобщи пресслужбата на Министерството на регионалното развитие и благоустройството след телефонен разговор между министъра в оставка Лиляна Павлова и новоизбрания президент ген. Румен Радев.
Още: Лоши новини за икономиката на Германия: Доклад на Бундесбанк
Още: ЕК ще обяви скоро мерки за намаляване цените на енергията
Обаждането бе наредено от премиера в оставка Бойко Борисов след като държавния глава изрази притеснения за хода на процедурата.
Павлова уведомила невстъпилия в длъжност президент, че въпросната обществена поръчка не е нова, а възобновена съществуваща процедура, стартирана на 5 април 2016 г. Тя обяснила и че срещу процедурата е имало много жалби, поради което е била спирана и възобновявана неколкократно досега.
Вчера Радев излезе с критична позиция по повод възобновената от Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ) поръчка за проектиране, изграждане и въвеждане на електронна система за събиране на ТОЛ такси от автомобилите над 3,5 тона.
Още: Фон дер Лайен: Няма по-свързани икономики от тези на ЕС и САЩ
Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени
Той припомни, че лично Борисов разпореди на министрите, докато все още са на власт, обществени поръчки да се правят само ако е "неизбежно". Той дори заяви, че ако все пак това се налага, то трябва да бъде съгласувано с екипа на новоизбрания държавен глава.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Как извънредното положение в енергетиката на САЩ се отрази върху цената на петрола?
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
По този повод Радев заяви:
"Държа да уточня, че въпросната обществена поръчка, обявена в навечерието на празниците, не е консултирана с никого и не може да бъде квалифицирана като „неизбежна“. Без да оспорвам законността му, намирам това решение за политически спорно. Считам, че правителството и държавната администрация трябва да спазват нареждането на премиера Борисов, който зае отговорна позиция на гореспоменатото заседанието на МС".
В отговор от АПИ подчертаха, че въпросната поръчка за 200 млн. лева е обявена още на 5 април 2016 година, но стартирането й до този момент е било спирано заради обжалвания. След произнасяне на Комисията за защита на конкуренцията и Върховния административен съд обаче е възобновявана в рамките на закона.
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици
Въпреки това, Борисов нареди Павлова да разговаря с Румен Радев.
"Целта е да бъде разяснена процедурата по възобновената обществена поръчка, за да отпаднат съмненията на новоизбрания президент Радев", съобщиха от правителствената информационна служба по-рано днес.