Има подписано споразумение с г-жа Теменужка Петкова и главният изпълнителен директор на "Газпром" Алексей Милер. Става дума за реализация на онова, за което намекна руският премиер Дмитрий Медведев преди няколко дни - една втора тръба от "Турски поток" да мине през България. Това заяви бившият президент и бивш лидер на АБВ Георги Първанов, който отдавна е известен с мечтите си за Голям енергиен шлем с Русия, нито една от които досега не стана факт.
Още: Икономист: Докога ще бъдем опашкари в Европейския съюз?
"Новината е добра, да бъдем честни. Могат да минат 15-16 млрд. кубични метра газ. Ние печелим сигурност. Има разбирателство на най-високо ниво. Това е знак за възобновяващо се едно макар и прагматично ниво”, коментира още Георги Първанов пред Нова телевизия.
Самата Петкова обаче не обели и дума за такова споразумение в интервю за БНТ. Тя каза само, че "Газпром" проявява интерес към хъб "Балкан", но без да влиза в никакви подробности. За срещата си в Санкт Петербург от събота, 3 юни, Петкова уточни, че от "Газпром" са говорили предимно за целите си да увеличат продажбите си в Европа, а тя е разкривала възможностите за разширение на газопреносната ни мрежа. Именно по тази тема енергийният министър каза, че има споразумение да се обсъди въпроса за разширение на газопреносната ни мрежа в партньорство с "Газпром".
Трябва да сме много внимателни, за да гарантираме мястото си на стратегическата газова карта на Европа, а не да бъдем заобиколени в един момент от всички проекти, добави Петкова. Припомняме, че през миналата седмица Гърция подписа с "Газпром" договор за доставка на газ – с DEPA и "Едисон". Договорът е споразумение за сътрудничество за гарантиране на газовите доставки в Южна Европа.
Още: Американски санкции в действие: "Лукойл" смени главния изпълнителен директор
Какво още си говори Петкова с "Газпром" - научете в Expert.bg
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: На комисия: Депутатите одобриха компенсации за бизнеса заради тока
Още: Цената на тока за бизнеса доближава 500 лв. за мегаватчас