Като че ли целта на служебния кабинет е да не изпълним изискванията и да не можем да влезем в еврозоната. Така индиректно се саботира приемането на страната в еврозоната. Това заяви пред БНР макроикономистът проф. Ганчо Ганчев - преподавател в Благоевградския университет.
Още: Теменужка Петкова каза колко е спадът на оборотите на магазините в деня на бойкота
Още: Няма да изкривяваме пазара: Желязков не каза нищо конкретно за мерки за скъпите храни
По думите му дори да има опасност от фалит, министърът на финансите е последният, който трябва да говори за това.
БНБ към финансовия министър: Некомпетентно и безотговорно е да се говори за промяна на курса лев-евро
"Опитът за контрол върху цените имаше кратък пиар ефект, но не и реален такъв. А успокояването на цените ще се усети първо в еврозоната, а после и у нас", каза той.
"От гледна точка на инфлацията, всичко ще зависи от това, което става в еврозоната. Там се забелязва процес на забавяне на инфлацията. Дори се счита, че е възможна дефлация. Въпросът е до каква степен този процес ще се пренесе тук. Това, което става в ЕС, след няколко месеца се пренася при нас.
Още: Ядрената енергетика в България и ЕС ще се развива чрез активно сътрудничество
Още: Икономическият министър обеща пълна електронизация на услугите за бизнеса
Най-сериозният проблем с днешна дата обаче, е абсурдният бюджет, предложен от служебното правителство. Заложеният дефицит от 6% е нереален и недопустим. Дяволът е скрит и в приходната, и в разходната част", коментира проф. Ганчев.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Средната заплата на жените в България е с около 20% по-ниска от тази на мъжете
Още: София е с най-високата средна заплата в България, ето колко достигна
"Основният проблем са мерките, свързани с намаляването на данъчното бреме, увеличаване на размера на регистрация по ДДС и други мерки водят до свиване на приходите на държавата от порядъка на 2-3% от БВП. Ако тези мерки бъдат премахнати, би следвало да се набележи допълнително нарастване на приходите от ДДС и другите данъчните приходи. Запазват се много разходи, свързани с компенсирането на бизнеса от високите цени на газа и тока. Тези мерки имаха смисъл, ако бизнесът беше поел ангажимент да не вдигат цените", посочи той.
Друг проблем според проф. Ганчев е ниската събираемост на приходите от двете държавни агенции по събиране на данъците. По думите му компенсирането на бизнеса бързо трябва да бъде прекратено, а излишните данъчни облекчения - премахнати и да се подобри събираемостта на данъците.
Според икономиста първата работа на евентуалното ново правителство е да преразгледа бюджета, да съкрати част от раздутата държавна администрация и да си вземе "забравените пари от ЕС".
Още: Българската икономика се е ускорила в края на 2024 г.
Още: Инфлацията през януари се повишава, ще ни спъне ли за еврозоната?
"Ако се състави правителство и се работи сериозно върху приходната и разходната част е възможно да имаме бюджет с дефицит до 3%. Това парламентарно мнозинство трябва да е единно по отношение на виждането им за бюджета", каза още той .
Бюджетът на служебното правителство не трябва да бъде приеман, категоричен е проф. Ганчев.