Разликата в икономическото развитие между Северна и Южна България става все по-осезаема. Това отчете за радио "Фокус" икономистът от Института за пазарна икономика Явор Алексиев.
Още: Росен Христов: "Боташ" може да се предоговори
Още: Желязков: REBIRTH28 превръща "Бургас-Запад" в нов хъб за контейнерния транспорт в Черно море
В Южна България има по-видимо икономическо развитие, докато в Северозападна България кризата се задълбочава. Голяма част от политиките, които се правят от централната власт в крайна сметка не се отразяват винаги положително на регионално ниво.
„Увеличаването на минималната работна заплата например оказва различно влияние в различните области. В София това би помогнало на много малко хора, докато във Видин това би довело до съкращаване на хора и подпомагане на сивия сектор“, отчете Алексиев.
Според него основният проблем е пазарът на труда и фактът, че много райони остават в криза и няма работа за хората. „Тази спирала, която включва влошаваща демография, липса на заетост и трудовата миграция, е много видима в Северна България. В някои райони все повече хора се изселват, отколкото се заселват и този проблем става все по-сериозен“, каза още експертът.
Още: Доклад на ЕК: Влизането в Шенген спести милиарди евро разходи на България и укрепи икономиката на ЕС
Още: "Български пощи" ще са разпределител за еврото
Изследвания показват, че единствените области, където броят на населението се увеличава, са София и Бургас. Област Бургас е един добър пример, тъй като последните години увеличава в пъти чуждестранните инвестиции и успява да усвои много европейски фондове.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Свилен Воденичаров: България разполага с всички необходими условия за развитие на яхтената индустрия