"Спомнете си какво стана в седмиците, след като КТБ избухна и стана ясно, че банката ще бъде срутена. Колко българи тогава си помислиха, че трябва да избягат от лева и да отидат в еврото. Българската икономика тогава се евроизира". Това коментира в предаването „Лице в лице“ по БТВ икономистът Руслан Стефанов от Центъра за изследване на демокрацията.
Още: Как извънредното положение в енергетиката на САЩ се отрази върху цената на петрола?
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
"На хората им е ясно къде е по-сигурното. В случая затова се вадят емоционални аргументи – „да се запази българският лев", допълни той.
"Отлагането на членството в еврозоната е провал за Народното събрание, за БНБ, за Министерството на финансите. За мен не е обяснимо защо не се присъединиха към 1 януари 2009 година. Всъщност е обяснимо – заради краткосрочно политическо оцеляване", категоричен е той. "Естония прие еврото три години, след като влезе в Европейския съюз. Тогава цените на електроенергията бяха ниски, инфлацията можеше да се контролира", уточни той.
"Формално може да се направи дерогация за инфлацията за влизане в еврозоната, но стига да не са прекалено много изключенията. Ние имаме проблем с доверието. На много бизнеси ще се наложи да се съревновават при прозрачни и открити условия. На хора и бизнеси ще се наложат допълнителни разходи. Финансовата ни система ще трябва да отговаря на нови условия, ще трябва да има допълнителен надзор", добави Стефанов.
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици
Според него ефектът от приемането на еврото ще е само върху определени бизнеси и хора. "Ние сме в ситуация, в която коментираме черно ли е бялото. България, която е във валутен борд, няма нито един икономически аргумент да не е в еврозоната. Всички негативи от фиксирания икономически ръст ги има", допълни икономистът и коментира, че хората знаят кое е сигурното.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Има ли риск за доставките: Търсенето на природен газ в света се увеличава
Още: България е втора по ръст на продажбите на нови автомобили в ЕС през 2024 г.