Четиридесет и пет милиона лева вече са възстановени по сметката на Държавната консолидационна компания (ДКК) от дружеството, на което е било възложено изпълнението на проекта за нереализирания правителствен комплекс. Това коментира министърът на икономиката и индустрията Богдан Богданов, цитиран от пресцентъра на ведомството.
Още: Жечо Станков каза защо европрокуратурата разследва “Чирен“
Още: Енергийният министър: При либерализация на пазара няма да има повишение на битовите сметки за ток
Още: Икономическото министерство обжалва съдебни решения, ощетяващи ДКК с десетки милиони
"С връщането на тази сума, както и с други възстановени средства, ДКК ще погаси поне 90 млн. лв. от задълженията си към Българската банка за развитие (ББР), с което ще спре изплащането на десетки милиони лихви, ще бъдат вдигнати обезпеченията на заложените публични предприятия, сред които Ел Би Булгарикум ЕАД, Кинтекс ЕАД, Нити ЕАД, и други. "Така ще гарантираме бъдещото развитие на дружествата, както и работните места на заетите в тях 5500 души“, обясни той.
Над 22 млн. лв. платени лихви
В периода 2016-2022 година, ДКК усвоява кредитни средства от ББР за над 152 млн. лв. като към момента са платени над 22 млн. лв. лихви по тях.
Още: Потребителското доверие в САЩ се понижи до 28-месечно дъно
Още: Скоро може да има двудневна работна седмица: Прогноза от Бил Гейтс
"С погасяване на задължението, което има към ББР, държавата и данъкоплатците ще спрат да плащат лихви за тези задължения“, посочи министър Богданов.
По думите му бъдещето на държавните предприятия и тяхното ефективно и прозрачно управление е един от основните приоритети на Министерството.
Още: Тръмп иска да купи цяла Украйна на безценица, Зеленски каза "не"
Още: Ще го отнесат потребителите: Браншът срещу закона за таван на надценките
Още: Икономическият министър дава "Ел Би Булгарикум" на прокуратурата
Продължават и всички необходими действия за защита на държавния интерес и за възстановяването на финансовите щети, генерирани в предишни години. В тях, освен нереализирания правителствен комплекс, се включват загубите за ремонтите и реконструкциите на язовирите, касаещи неправомерно разходвани средства от страна на “Монтажи” ЕАД, както и рамковият договор за придобиване на вземания и дялови участия между ДКК и търговско дружество „Кемира“.
Още: Остава ли България на дъното в ЕС по разходи за заплати: Актуални данни
Още: Владимир Малинов проговори за "Чирен" и ще подаде ли оставка