България има потенциал да се превърне в европейски хъб за съхранение на енергия. Това обяви министърът на икономиката и индустрията Богдан Богданов по време на Българо-корейски енергиен форум, посветен на подобряване на сътрудничеството в сферата на устойчивата енергийна трансформация и енергийната сигурност.
Още: Теменужка Петкова каза колко е спадът на оборотите на магазините в деня на бойкота
Още: Няма да изкривяваме пазара: Желязков не каза нищо конкретно за мерки за скъпите храни
Енергийният министър: Все още има възможности за "Марица изток"
На събитието, организирано от „Атлантическия клуб“, присъства новоназначеният посланик на Република Корея у нас д-р Джонгин Бе, министри от правителството, депутати, енергийни експерти и др.
Според министър Богданов страната ни разполага с кадри, инфраструктура, стратегическо местоположение и възможности, които, ако използваме, могат да я утвърдят като хъб за развитие на системи за съхранение на енергия в Европа и технологии на бъдещето. „Процесът на декарбонизацията е труден преход, но той е и възможност за иновации, за инвестиции и икономическо развитие“, каза още министърът.
Богданов беше категоричен, че правителството и обществото трябва да помогнат на бизнеса в този преход, защото той е активният играч в него. Министърът акцентира на това, че държавата може да окаже подкрепа с политики и различни видове финансиране.
Още: Ядрената енергетика в България и ЕС ще се развива чрез активно сътрудничество
Още: Икономическият министър обеща пълна електронизация на услугите за бизнеса
По време на форума Богдан Богданов припомни, че България е останала енергийно стабилна, въпреки сложните условия през миналата година.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Средната заплата на жените в България е с около 20% по-ниска от тази на мъжете
Още: София е с най-високата средна заплата в България, ето колко достигна
„Декарбонизацията трябва да се случи, трябва да осъществим енергийната трансформация“, каза министърът.
В рамките на събитието определеният за новоназначеният корейски посланик у нас обяви, че дилемите пред устойчивия зелен преход повече не могат да бъдат отлагани. Той припомни, че България е пионер в използването на слънчева енергия и обяви, че страната му ще се радва да си сътрудничи с нас в сферите на производството на зелен водород и в сектора на ядрената енергетика.
Още: Българската икономика се е ускорила в края на 2024 г.
Още: Инфлацията през януари се повишава, ще ни спъне ли за еврозоната?