Как се кандидатства за саниране на жилищен блок в София? Жителите на 14-етажна сграда в столицата, със 124 апартамента разкриха тежката процедура.
Още: TBI Bank ще бъде придобита от Advent International
Още: Тръмп удря с космически мита китайските соларни панели
Процедурата
През месец януари те свикват общо събрание на блока, когато разбират за обявяването на програмата за саниране на сгради по Плана за възстановяване и устойчивост, която е със 100% финансиране в първата си фаза. Взимат решение да създадат Сдружение на собствениците, с което да кандидатстват.
Още: Тръгват нови програми за саниране
Пред БНР Нели Папазова, която е председател на сдружението обясни, че обявеният срок за кандидатстване е бил до края на месец май.
Още: Общинска банка представя на пазара своето ново мобилно приложение – MB-mobile
Още: Тръмп си намери виновник за бъдещи икономически провали, рейтингът му пак е надолу
"В началото на май трябваше всички документи да са в районната администрация, тъй като тя, заедно със собствениците кандидатства по програмата и изобщо не знаехме колко е трудно и колко много стъпки трябва да се случат. Специфичното в тази програма е, че ние трябваше сами да си платим изготвянето на документите, което е технически паспорт и сертификат за енергийно обследване. Ако бъдем избрани в програмата, тези пари ще ни се възстановят. Реално ние трябваше да убедим всички собственици да участват в сдружението и да платят за тези документи“, разказа Папазова.
Документите струват много пари
По думите и, тъй като заплащането е на квадратен метър, като собственици те са платили за ваденето на документите около 40 000 лева.
Още: Обрат с цената на петрола въпреки търговската война
Още: Доходът за издръжка расте: Ето колко пари трябват месечно за тричленно семейство
Още: Регионалният министър отрече да има спиране на санирането
"Беше изключително трудно да съберем тези пари без да има някаква гаранция, че ще спечелим и те ще бъдат възстановени. Реално ние кандидатстваме с районната администрация, която трябва да подаде документите от наше име към Министерството на регионалното развитие“, уточни тя.
Още: Сделките с имоти се забавят: Падат ли и цените?
Още: Индустрии на червено: Русия ревизира прогнозата за икономиката си и за петрола си
Папазова каза още, че след като са кандидатствали през месец май, до днес нямат никаква официална информация и обратна връзка от министерството какво се случва и дали блокът им е одобрен за саниране.