Как се кандидатства за саниране на жилищен блок в София? Жителите на 14-етажна сграда в столицата, със 124 апартамента разкриха тежката процедура.
Още: Фон дер Лайен: Няма по-свързани икономики от тези на ЕС и САЩ
Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени
Процедурата
През месец януари те свикват общо събрание на блока, когато разбират за обявяването на програмата за саниране на сгради по Плана за възстановяване и устойчивост, която е със 100% финансиране в първата си фаза. Взимат решение да създадат Сдружение на собствениците, с което да кандидатстват.
Още: Тръгват нови програми за саниране
Пред БНР Нели Папазова, която е председател на сдружението обясни, че обявеният срок за кандидатстване е бил до края на месец май.
Още: Как извънредното положение в енергетиката на САЩ се отрази върху цената на петрола?
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
"В началото на май трябваше всички документи да са в районната администрация, тъй като тя, заедно със собствениците кандидатства по програмата и изобщо не знаехме колко е трудно и колко много стъпки трябва да се случат. Специфичното в тази програма е, че ние трябваше сами да си платим изготвянето на документите, което е технически паспорт и сертификат за енергийно обследване. Ако бъдем избрани в програмата, тези пари ще ни се възстановят. Реално ние трябваше да убедим всички собственици да участват в сдружението и да платят за тези документи“, разказа Папазова.
Документите струват много пари
По думите и, тъй като заплащането е на квадратен метър, като собственици те са платили за ваденето на документите около 40 000 лева.
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици
Още: Регионалният министър отрече да има спиране на санирането
"Беше изключително трудно да съберем тези пари без да има някаква гаранция, че ще спечелим и те ще бъдат възстановени. Реално ние кандидатстваме с районната администрация, която трябва да подаде документите от наше име към Министерството на регионалното развитие“, уточни тя.
Още: Има ли риск за доставките: Търсенето на природен газ в света се увеличава
Още: България е втора по ръст на продажбите на нови автомобили в ЕС през 2024 г.
Папазова каза още, че след като са кандидатствали през месец май, до днес нямат никаква официална информация и обратна връзка от министерството какво се случва и дали блокът им е одобрен за саниране.