Времето, за което ще се проверяват сигнали за нарушения при усвояване на евросредства, да бъде намалено - от 3 месеца на 45 дни. Този намален срок ще важи и за двустранни трансгранични проекти. Това предвиждат промени в наредба, публикувани за обществено обсъждане, пише в. "24 часа".
Още: "Ударът за Европа е сериозен": Бивш зам.-външен министър с коментар за митата
Още: Румъния обяви мерки за защита от търговската война между Америка и Европа
Промяната се прави по искане на Националното сдружение на общините. Според анализ на организацията се увеличават сигналите за нередности, а дългият срок на проверките може да доведе до твърде голямо забавяне, а оттам и до загуба на европейско финансиране. В момента срокът за проверка може да бъде удължен двойно и да стане 6 месеца, ако ръководителят на проверката пожелае. Тази възможност обаче остава в сила и при новите предложения.
В становището си дирекция "Модернизация на администрацията" на Министерския съвет настоява да се опишат възможните причини, довели до увеличаване на броя на сигналите, и за статистика за времето, за което са правени проверките. Предлага се още да се даде информация за броя на случаите и вида на проблемните проекти.
Експертите на кабинета предлагат и разписване на нов вариант за действие, включващ мерки за редуциране броя на сигналите - например анализ на вида на нередностите, най-чести нарушители, обучение на екипите, водещи проблемни проекти.
Още: Мицотакис каза каква ще е ролята на Гърция срещу американските мита
Още: Депутатите с нов опит да спасят милиарди евро от Плана за възстановяване