От ГЕРБ поискаха отговори от Кирил Петков и Даниела Везиева по въпросите с уволнението на изпълнителния директор на Държавната консолидационна компания (ДКК) Ваня Караганева. Те отправиха обвинения и към нея като на няколко пъти я нарекоха "калинка на Румен Радев" и определиха случая като "доказателство за пленена държава".
Още: Фон дер Лайен: Няма по-свързани икономики от тези на ЕС и САЩ
Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени
Припомняме, че по-рано днес министърът на икономиката поиска оставките на тримата представители на партията на Бойко Борисов в съвета на директорите на Държавна консолидационна компания. Това се случи след като вчера стана ясно, че съветът е уволнил от длъжността изпълнителен директор Караганева, която бе назначена по времето, в което Кирил Петков заемаше поста на икономически министър. Ден по-късно от компанията разпространиха позиция, в която се казва, че ДКК смята, че с отстраняването на Караганева от поста е защитила интереса на дружеството и държавата
Депутатът от ГЕРБ Александър Иванов подчерта на брифинг в централата на партията, че толеранса към управлението на Министерство на икономиката вече е изтекъл, тъй като то се оглавява от служебни министри, назначени от президента, вече 7 месеца.
"Кирил Петков и г-жа Даниела Везиева в качествата си на служебни министри управляваха Министерството на икономиката, което е принципал на ДКК, която под шапката си управлява множество държавни дружества. Дружества основно и главо от Военнопромишления комплекс", допълни той.
Още: Как извънредното положение в енергетиката на САЩ се отрази върху цената на петрола?
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
Александър Иванов даде и пример за извършено от Караганева нарушение. "Тя с еднолично решение е прекратила правомощията на едно адвокатско дружество, което е защитавало интересите на ДКК по 5 висящи търговски дела и еднолично тя сключва нов договор за правна помощ с ново адвокатско дружество в размер на 1 126 000 лева. Това ли е начинът на спестяването на държавни средства?", попита Александър Иванов.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици
"Констатиран е и отказ от страна на Караганева да се изплащат в срок задължения към НОИ и НАП. Става дума за неплатени осигуровки на служителите в компанията и към доставчици, сред които е изброен ЧЕЗ", каза от своя страна Любомир Талев от партията на Борисов.
"Отново еднолично е взето решение Вазовските машиностроителни заводи да предоставят права върху цялата си продукция в лицето на частна фирма отново без допитване до Съвета на директорите", поясни Талев.
Талев припомни биографията на Караганева и я нарече "една от калинките на Румен Радев".
Още: Има ли риск за доставките: Търсенето на природен газ в света се увеличава
Още: България е втора по ръст на продажбите на нови автомобили в ЕС през 2024 г.
"През 2017 г., по времето на първия служебен кабинет на Румен Радев, г-жа Караганева беше началник на кабинета на тогавашния служебен министър на правосъдието Мария Павлова. Назначена е в Съвета на директорите на ДКК, без конкурс, от Кирил Петков. След като се вдига шум, че е назначена без конкурс, такъв е организиран и тя го печели", каза той.
От ГЕРБ зададоха и 3 въпроса по тази тема:
- Вярно ли е твърдението на Караганева, че всичките ѝ действия са били по заповед на министрите на икономиката Кирил Петков и Даниела Везиева?
- Знаел ли е тогавашният министър на икономиката Кирил Петков, че назначавайки Караганева в ДКК, тя е служител и на Българската агенция по инвестиции?
- Г-н Радев, тече ли овладяването от частни фирми на ВМЗ? Участвате ли в тази скрита приватизация чрез двамата министри и колко плаща военната олигархия за тези услуги?