"Проблемът на земеделците няма никаква връзка с вноса от Украйна. Това е така, защото вносът от Украйна е минимален - при пшеницата е 0,3% от българското производство, т.е. по никакъв начин това не може да окаже никакво влияние върху цените в България. Като се спре сега вносът на украинско зърно, ще се види, че няма никакъв ефект. Дори си мисля, че цените на зърното ще продължат да спадат, тъй като се очаква и нова реколта, което ще окаже допълнителен натиск върху цените".
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Това каза по БНР Георги Ангелов, старши икономист в "Отворено общество", и уточни, че никакви действия на България не могат да повлияят на световната цена на зърното.
Според него звучи добре и е добре изработена ПР кампания, но спирането на вноса на зърно от Украйна няма да реши проблема с цените:
"По скоро миналата година бяха изкуствено завишение на цените на зърното на световния пазар и на българския пазар, тъй като много производители задържаха част от производството, очаквайки по-високи цени. Тази година цените се върнаха на нивата от преди войната в Украйна".
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
Още: МВФ одобри отпускането на 1,1 млрд. долара на Украйна
ОЩЕ: Правителството официално спря вноса на зърно от Украйна
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС
Още: Орбан заговори за тримесечна дерогация за руски газ за Европа (ВИДЕО)
Георги Ангелов посочи, че вносът на украинско зърно у нас е дори по-нисък от предходни години и няма никакъв натиск и забраната няма да промени ситуацията.
"България произвежда между 6 и 7 млн. тона зърно и потребява само 1,5 млн. тона. Ние сме голям износител на зърно и няма как цената в България да е по-висока от световната", подчерта икономистът.