Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Фотоволтаиците все по-важни за електроенергийната ни система

11 септември 2023, 07:20 часа • 4174 прочитания

Фотоволтаиците стават все по-важни за електроенергийната система на България. Вече има дни и часови пояси, в които над половината от цялото производството на ток у нас идва от възобновяеми енергийни източници (ВЕИ).

ОЩЕ: Производители на ВЕИ енергия искат ЕК да им гарантира печалбите

На 1 август по обяд например соларните централи задминаха АЕЦ "Козлодуй“, като "окупираха" почти 39% дял от произведения ток (ядрената централа остана с 37.71%), пише в. "Сега".

Само през миналата година капацитетът на производство на слънчев ток у нас се е увеличил с 38.5%, показват данните на Електроенергийния системен оператор (ЕСО).

Пак по данни на ЕСО за периода 1 янури - 3 септември присъствието на "зелената" енергия (от слънце, вятър, биомаса) в преносната мрежа се е увеличило със забележителните 53% спрямо същия период на предната година. Зад този резултат всъщност стои лъвски скок при соларните паркове - 137% ръст на пренесената енергия.

А интересът ВЕИ централи бурно расте. Към момента има подадени заявления за изграждане и за въвеждане в експлоатация за над 12 000 мВт нови мощности.

РОДНИ КАПИТАЛИ

Прави впечатление, че големите инвестиции във фотоволтаици не са задгранични, а са на български компании. Наскоро "Капитал" направи класиране на 20-те най-мощни соларни инсталации. Сред собствениците им има известни имена като основателите на "Винпром Пещера", братя Домусчиеви, Гинка Върбакова, която бе кандидат за активите на чешката ЧЕЗ в България, а също и Асен Христов, чиято компания "Еврохолд" в крайна сметка сключи сделката с ЧЕЗ.

ОЩЕ: Екоминистерството взима мерки за употребяваните фотоволтаични панели

ЗАСЕЧКИ

Бумът на ВЕИ централи у нас щеше да е още по-голям, ако не беше тежката бюрокрация с издаването на разрешителни и безкрайни съгласувания. Наскоро бяха приети сериозни облекчения на процедурите, но остава друг колосален проблем - преносната и разпределителната мрежа на страната изобщо не са подготвени да поемат толкова много нови производители. Предвидените от ЕСО инвестиции в инфраструктурата са крайно недостатъчни.

Виолета Иванова
Виолета Иванова Отговорен редактор
Новините днес