Начинът да се ограничи дефицитът може би ще включва и увеличаване на данъците. Това каза в предаването „Лице в лице“ по БТВ финансистът Димитър Чобанов.
Още: Бивш министър: Колкото повече се бави разширяването на „Чирен“, толкова по-зле за нас и за Европа
„Има едно доста сериозно увеличаване на текущите разходи в бюджета, което ще има за резултат един доста сериозен дефицит от над 6 млрд. и за следващите 3 години дефицити от над 11 млрд. лева за всяка година. Този период е такъв, защото бюджетната прогноза е за 3 години“, заяви Димитър Чобанов.
Дефицитите след 2025 година ще бъдат още по-големи, каза той. Мерките трябва да бъдат и по отношение на овладяване на разходите и по отношение на увеличаване на данъчните приходи, допълни финансистът. По думите му основното увеличение на разходите идва от нарастването на пенсиите и според него няма правителство, което би се осмелило да посегне на това.
„Само за догодина допълнителните разходи от увеличените пенсии са почти 4 млрд. лева. Тези огромни дефицити водят до неустойчиво състояние на публичните финанси“, каза той. Тази финансова стабилност, на която толкова се радвахме през последните 20 години сега за няколко месеца почти я загубихме, допълни Димитър Чобанов. По думите му сигурно е, че България няма да бъде приета в еврозоната с подобни параметри.
Още: Винетките няма да поскъпнат от 1 април, правителството определи нова дата
Още: Кола, камион или МПС по избор: Така ли таксува тол системата? Нагледен експеримент (СНИМКИ)