Българският фермерски съюз, който е член на европейската земеделска организация „КОПА – КОДЖЕКА“, подкрепя становището на премиера Николай Денков да бъдат поискани допълнителни компенсации от Европейската комисия за загубите на българските зърнопроизводители и особено на производителите на слънчоглед след отпадането утре на забраната за внос на украйнски хранителни продукти.
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
ОЩЕ: Парламентът прие отпадане на забраната за внос от Украйна (ВИДЕО)
„Правителството и фермерите заедно трябва да набележим пакет от мерки в подкрепа на бранша и да бъдат поискани средства от ЕК. Парите са необходими за осигуряване на ресурс за есенната сеитба и за гарантиране на новата реколта. Освен това да се засили контролът по внос на земеделската продукция от Украйна“, заяви председателят на БФС Георги Стоянов.
Според него забраната за внос на зърно от Украйна не е повлияла на пазара в България и все още има проблеми с реализацията на нашата продукция, тъй като е с по-висока себестойност заради наводнения и сушата. Освен това цените на зърното продължават да са ниски и на международните пазари.
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
ОЩЕ: Пазарът на българско зърно замря, производителите пред фалит
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
БФС предлага министърът на земеделието и храните Кирил Вътев да започне да си говори с бранша. Комуникацията с ведомството е много трудна и ограничена, каза Георги Стоянов. Има още нещо, което трябва да се отвори - подходът, който се случи от днес за утре, вкараха се предложенията за отпадане на забраната за внос на зърно от Украйна, а днес вече е на дневен ред да се гласува, няма го диалога с браншовите организации, няма го диалога какво би могло да се случи. Ние водим такъв, когато е на дневен ред самата тема, а не предварително. Тук ефектът не е само икономически, трябва да се вземе под внимание, че ситуацията, в която работим в момента, е различна. Но ако си представим, че утре Украйна ще стане член на ЕС, ние нямаме механизъм, по който да защитим нашето производство", коментира председателят на Български фермерски съюз.
Георги Стоянов смята, че правителството трябва да има цялостен подход към всички сектори в икономиката предвид геополитическата обстановка и икономическите последици от нея. За целта трябва да се направи стратегия за защита на българските производители и потребители с предвидимост в производството и гарантиране на пазари, като има и запазване на продоволствената сигурност.
ОЩЕ: Асен Василев обвини служебния кабинет за скъпите хляб, месо и мляко
Още: Орбан заговори за тримесечна дерогация за руски газ за Европа (ВИДЕО)
Още: Германия отмени газова такса за съседните страни
От друга страна да има защита на социалните интереси на производителите и населението на селските райони, защото загубата на пазари ще доведе до свиване на производството, съкращаване на работни места и още по засилено обезлюдяване на селските райони. Важно е да се оцени ефектът на въздействието на всяко политическо решение! За целта е необходимо да бъде създадена система и структура, която да идентифицира и управлява риска в земеделието, коментира Георги Стоянов. Също така да бъде осигурен финансов ресурс за гарантиране на компенсаторни мерки в резултат на последици от рискови ситуации и пазарните кризи. Затова трябва да бъде създаден Фонд за управление на кризи с финансов ресурс. Това е добро решение към идеята за създаване на система за управление на риска и гаранционен фонд, който да я обезпечава. По този начин земеделските стопани ще имат сигурност, че при възникване на криза могат да бъдат защитени, за да имат финансов ресурс за подготовка за нова реколта.