След няколкото фалстарта трите поръчки, обявени от Министерството на транспорта за висикоскоростни влакове, са на финал. Видно от резултатите, първоначално обявените цени им са свалени не с хиляди левове, а с милиони.
Още: Рязанската петролна рафинерия спря работа: Украинските дронове са нанесли сериозни щети (ВИДЕО)
Още: Теменужка Петкова: Присъединяването на България към еврозоната остава основен приоритет
Общо 62 електрически мотрисни влака с прогнозна стойност 2,7 млрд. лв. без ДДС (или близо 3,3 млрд. лв. с ДДС) се опитва да купи държавата, доскоро неуспешно заради няколко пъти прекратяване на процедурите. Още: Провалени са поръчките за доставка на високоскоростни влакове за милиарди
Доставката на подвижен състав е за Българските държавни железници чрез три отделни процедури, като тя се финансира от Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ).
Детайлите
Едната поръчка е за 20 високоскоростни влака с прогнозна стойност 1 200 483 000 лв. без ДДС. Изискването за тях е да са едноетажни, електрически, нулевоемисионни, тип „push - pull”, със скорост ≥ 200 km/h по междурелсие 1435 mm. Капацитетът им трябва да е от минимум 300 седящи места. Още: Държавата купува десетки влакове, включително високоскоростни
Стартът ѝ беше на 25-ти април 2023 година, но скоро след това промениха условията и прекратиха процедурата. Рестартираха я на 4-ти септември 2023 г. Отвориха две оферти – на испанската компания „PATENTES TALGO“ с ценово предложение за 1,217 млрд. лв. без ДДС и на китайската „CRRC Qingdao Sifang“ – за 607,2 млн. лв. (почти 50% по-ниска от пределната). Окачествиха двете като неподходящи и на 3-ти януари т. г. отново я прекратиха. Още: Избраха доставчик за 7 нови двуетажни електрически влака
Ден по-късно е променен механизмът ѝ на възлагане – чрез договаряне без предварително обявление. Същите фирми са поканени да подадат оферти. Когато на 18 януари ги отвориха, се оказа, че испанците запазват цената си, а китайците я увеличават на 639 млн. лв. без ДДС.
Втората поръчка е за доставка на 35 едноетажни нулевоемисионни електрически мотрисни влака („ЕМВ“, „влакове“, „подвижен състав“, „мотриси“) за скорост ≥ 160 км/ч, с капацитет минимум 200 седящи места. Прогнозната ѝ стойност е 1 108 747 490 лв. без ДДС.
Още: След бойкот заради високите цени: Оборотите на търговците в Хърватия паднаха наполовина
Още: АКФ: Регулатор гази закона, за да върне Владимир Малинов в "Булгартрансгаз"
Първото обявление за нея също е от 25-ти април 2023 година, но и тя е прекратена заради промяна в първоначалните условия. Последващата пък е прекратена на 10-ти януари. Тя е обжалвана от чешката „Шкода транспортейшън“ пред Комисията за защита на конкуренцията, която през декември постанови, че е незаконосъобразно решението за откриването ѝ. Третото обявление е от 26 януари, 2024 година.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Орбан: Ще удължа санкциите само ако Украйна ни пусне руски газ
Още: Най-голямата корабна компания в света все още избягва Червено море
Две са отворените на 12 април оферти за 35 влака: полската Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz е с цена 822,5 млн. лв., а чешкият консорциум между „ŠKODA TRANSPORTATION“ и „ŠKODA VAGONKA“ предлага цена 617,8 млн. лв. – почти наполовина в сравнение с прогнозната.
Още: Без европари за Детски център за лъчелечение и протонна терапия - защо, пита Карлос Контрера
Третата поръчка е за доставка на 7 двуетажни нулевоемисионни електрически мотрисни влака („ЕМВ“, „влакове“, „подвижен състав“, „мотриси“) за скорост ≥ 160 км/ч, с капацитет от минимум 300 седящи места. Прогнозната стойност за нея е 410 528 580 лв. без ДДС.
Още: "Булгартрансгаз" обяви обществена поръчка за три сондажа на "Чирен"
Още: Потреблението на електроенергия от домакинствата в Западна България нараства
Тя е открита и прекратена като другите две – на същата дата и с еднакви мотиви. На 4-ти септември 2023-та е стартирана наново. Кандидатът е само консорциум между китайската компания „CRRC Джуджоу Локомотив“ и регистрираната в Германия „Ченджун Фу и Фосло Ролинг Сток“ с оферта за 250 211 500 лв. без ДДС. Прекратена е на 15 януари, защото предложените срокове за доставка и регистрация далеч надвишават изискваните от възложителя. Третият ѝ старт е от 15 февруари т. г.
Отново кандидатът е само един – този път оферта има само от Stadler Polska за 300,5 млн. лв. и тя в началото на този месец е определена за изпълнител.
Още: България изостава фатално с Плана за възстановяване