В началото на следващата година, между 1 януари и края на март, трети и четвърти блок на ТЕЦ "КонтурГлобал Марица Изток 3" ще възобновят своята работа. Това съобщи министърът на енергетиката Владимир Малинов по време на посещението си в централата.
Още: За да стимулира икономиката: Китай пуска дългосрочни облигации
Още: Цената на петрола е на ниво, невиждано от два месеца
Подобряване на енергийния баланс
Категорично искам да заявя, че режим на тока в България, дори и при влошени метеорологични условия, няма да има, посочи още министърът. "Далеч сме от тази ситуация. Това, което искаме да направим с включването на трети и четвърти блок на "КонтурГлобал", е да подобрим баланса и сигурността на нашата система и да намалим значително потенциала от внос на електроенергия от близките пазари", каза той и допълни, че тъй като работим на обединен пазар, няма никакъв риск, но целта е да се намали дефицита и България да е в стабилна позиция.
Още: България, Гърция и Румъния с общ призив до ЕК заради цената на тока
"Искам да успокоя не само българските домакинства и граждани, но и българския бизнес, че ние работим активно по осигуряването на необходимата електроенергия за започналия зимен сезон", категоричен беше Владимир Малинов, цитиран от БТА. Той посочи, че днес е приключил плановият годишен ремонт на шести блок на АЕЦ-Козлодуй и той работи на пълна мощност, така че атомната електроцентрала осигурява над 2000 мегавата електроенергия за България.
Още: Минималната заплата – две засега, зависи какво работиш
Още: Bruegel: Русия е вторият най-голям доставчик на газ за ЕС през 2024 г.
"Днес се запознах и с техническата готовност на ТЕЦ "Марица Изток 2" - седем от блоковете работят и към този момент, в събота се очаква да приключи плановият годишен ремонт и на осми блок, като по този начин ще осигурим още около 1000 мегавата за потребление на електроенергия както за българските домакинства, така и за българския бизнес, каза още министърът. От тази гледна точка домакинствата трябва да са спокойни, регулираният пазар на електроенергия е осигурен и към днешна дата над една трета от електрическата енергия се осигурява от АЕЦ-Козлодуй, над една трета се осигурява от въглищните централи от региона, а останалите около 20 на сто се осигуряват с мощности, базирани на воден ресурс и с покупки от страна на Национална електрическа компания на свободен пазар.
По думите на Малинов всички тези мерки и увеличеният дял на производство на електроенергия на въглищните централи са съобразени с един съществен факт, който е отражение на климатичните промени, а именно - пониженият ресурс електроенергия, който страната има като воден запас.
Още: Финландските власти ще претърсят кораба, прекъснал кабел в Балтийско море
Изпълнителният директор на ТЕЦ "КонтурГлобал Марица Изток 3" Васил Щонов коментира, че още утре започва подготовката за връщане на персонала, който беше освободен. Надяваме се в най-кратък срок да върнем хората, да им гарантираме по-дългосрочни условия на труд, посочи той и уточни, че за да заработят двата блока, трябва да бъдат върнати на работа поне 150 души.
Още: Енергийният министър отговори защо АЕЦ "Козлодуй" работи с намалена мощност
Още: Швейцарска кантора ще помага: Не сме плащали шест месеца такси на "Боташ"
Още: Уволняват още 160 работници от "ТЕЦ Марица Изток 3"
Било е договорено още от началото на юли идната година участието на държавата чрез Националната електрическа компания или друго дружество от групата на Българския енергиен холдинг да бъде увеличено както като акционерно участие, така и като оперативно управление на двата блока на централата.