Прословутата мярка за намаляване на таксата за пренос за износителите на ток от България, която беше сочена като панацея за оздравяването на енергетиката от управляващите, начело с енергийния министър Драгомир Стойнев и червения депутат Явор Куюмджиев, всъщност не помага особено за увеличение на приходите.
Още: "Булгаргаз" поиска още по-висока цена на газа за февруари
Още: Инфлацията в България отново се ускори в края на 2024 г.
В средата на 2012 година към таксата за пренос на ток, която НЕК събира, се прибавят и добавките за зелена енергия, когенерация и невъзстановяеми разходи. Със промените в Закона за енергетиката от август миналата година де факто таксата е понижена девет пъти, когато тези добавки отпадат от таксата за пренос – от 34 лева на 4,15 лева. Всъщност 4,15 лева е самата такса, без добавките. Добавките към такса пренос бяха въведени, за да се набавят средствата, необходими за изплащане на преференциалните цени на производителите на енергия от възобновяеми източници (зелена добавка), топлофикациите и заводските централи (кафява добавка), както и невъзобновяемите разходи, произтичащи от плащанията по дългосрочните договори на НЕК с ТЕЦ "AES Гълъбово" и ТЕЦ "Контур Глобал Марица-изток 3". С тях обаче цената за пренос на енергия стана 34 лв. и това я направи непродаваема в чужбина. След направените промени в Закона за енергетиката тези своеобразни добавки всъщност остават, но вече се преместват в цената за електроенергия, а не в нейния пренос. Затова и таксата за пренос е 4,15 лева.
Според официалната статистика на НСИ през последното тримесечие на 2013 година износът на ток е в размер на 221,2 млн. лева, докато за същия период на 2012 година е 200,7 млн. лева т.е. изглежда, че премахването на таксата може и да е помогнало. Интересното е обаче, че през последното тримесечие на 2011 година приходите от износ на електроенергия от България са 235,7 млн. лева. По-малките приходи в края на миналата година спрямо края на 2011 година са факт, въпреки че има ръст от 7,9% в износа на ток за периода октомври – декември 2013 година спрямо октомври – декември 2011 година, сочат данните. Общо приходите от износ на ток през 2011 година са 871 782 326 лева, а през 2013 – 667 122 163 лева.
Друг интересен факт е, че България през миналата година има повече инсталирани мощности, отколкото през 2011 година.
Още: ЕС обмисля забрана за руски втечнен газ и алуминий
Още: Неочаквани данни за британската инфлация в края на 2024 г.
Изводът от цялата тази статистика е, че изнасяме повече, но по-евтино, защото съседните страни вече имат все по-малко търсене. А управляващите говорят за нов блок на АЕЦ „Козлодуй” и за АЕЦ „Белене”, каза пред Actualno.com експертът от Института за пазарна икономика (ИПИ) Калоян Стайков.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Нов завой в цената на петрола след санкциите срещу руски танкери
Още: Икономист: Докога ще бъдем опашкари в Европейския съюз?
Какви са мерките, които Стайков предлага за бързо стабилизиране на енергетиката, както и какви трябва да са дългосрочните решения в сектора - научете в Expert.bg.