Българските зърнопроизводители ще реализират трудно продукцията си от тазгодишната реколта въпреки продължаващите отчасти ограничения за внос на зърно от Украйна. Това каза пред bTV Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата.
Още: Как извънредното положение в енергетиката на САЩ се отрази върху цената на петрола?
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
Още: Полски министър: Преговорите с Украйна за зърното вървят добре
Какви са причините?
Причината e, че изключително ниските цени на международните пазари. "Например отдавна не бяхме виждали цени от 200 долара на борсата в Чикаго. Причините са големия експортен потенциал на Русия, много добрата реколта в Европа."
По думите на Иванов мярката за продължаване с известно време на забраната за внос на украинско зърно няма да даде положителен ефект, а напротив - ограничава свободния пазар и ни връща в годините на плановата икономика. Проблемът с украинския внос са някои нелоялни практики, тъй като не следва продукция, произведена не според всички изисквания, които трябва да изпълняват българските и европейски производители, да влезе на пазара, каза той.
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици
А ако се стигне до забрана на вноса на плодове и зеленчуци от чужбина, цените у нас щели да скочат значително. "Това са желания от миналото, да няма конкурентна борба. Трябва да станем по-ефективни, по конкурентоспособни, а не да бягаме от конкурентна борба", отбеляза Иванов.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Има ли риск за доставките: Търсенето на природен газ в света се увеличава
Още: България е втора по ръст на продажбите на нови автомобили в ЕС през 2024 г.
Той даде пример - кооперирането между няколко производители води до сериозно повишаване на ефективността. Освен това - науката в селското стопанство е от първостепенно значение.
Още: Украйна и Полша се договориха да намерят компромис за зърното