Най-острият макроикономически проблем сега е инфлацията. Това заяви Джеф Готлиб, старши регионален представител на Международния валутен фонд (МВФ) за Централна, Източна и Югоизточна Европа, предаде БГНЕС.
Още: Бивш министър: Колкото повече се бави разширяването на „Чирен“, толкова по-зле за нас и за Европа
Още: Кристалина Георгиева: До 2024 г. инфлацията ще се задържи на доста високи нива
Той добави, че все пак шоковете се нормализират, а по отношение на веригите на доставки нещата също се уталожват.
"Преживяхме пандемията от COVID, но имаме руска война в Украйна и напрежение в Китай. Финансова система на базата на ниски лихви и бизнес стратегията се въртеше върху тези ниски лихви. Имаме промени в Югоизточна Азия и цените на енергията бяха на база на изкопаемите горива от Русия. Има важни последствия както за тези, които вземат решения в политиката, така и за частния сектор. Това са въпроси, които стоят пред нас като хора, вземащи политически решения. Обсъждането на проблемите не е достатъчно, те трябва да бъдат решени", посочи експертът.
Той отбеляза, че затягането на коланите е много по голямо, отколкото при голямата финансова криза. "Имаме намаление на кредитите заради инфлацията, забавяне на икономическия растеж и затягането на паричната политика закова очакванията по отношение на инфлацията", допълни старши регионалният представител на МВФ за Централна, Източна и Югоизточна Европа.
Още: Винетките няма да поскъпнат от 1 април, правителството определи нова дата
Още: Кола, камион или МПС по избор: Така ли таксува тол системата? Нагледен експеримент (СНИМКИ)
Готлиб посочи, че като говорим за някои от рисковете, по-голямата част от глобалната икономика стои стабилно и се откриват работни места, като уточни, че безработицата в Америка не е голяма.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Митата на Тръмп върху Европа: Ефектите за България в цифри
Още: Тревожна прогноза: Ръст на фалитите у нас предричат експерти
Той коментира, че прогнозите за глобалната и европейската икономика са лихвите да стоят високи за по-дълго време, като добави, че няма затягане на фискалната политика през 2023 г., но през 2024 г. има малко затягане.
"Безработицата ще се увеличава, но умерено", каза още Готлиб.
Той подчерта, че когато става въпрос за таргети на инфлацията, в повечето банки, в които няма фиксиран обмен, таргетите не са толкова високи. Готлиб отбеляза, че тук има доста несигурност и обясни, МВФ има най-малките прогнози за средносрочен растеж от десетилетия.
Още: Паркирай бързо и удобно с My Fibank
Още: В кои сектори обявите за работа растат драстично: Актуални данни
Старши регионалният представител на МВФ за Централна, Източна и Югоизточна Европа обърна внимание, че има намаление на населението и геоикономическа фрагментация. "По-трудни за решаване стават проблемите с демографията и със зеления преход", съобщи той.
Готлиб обърна внимание на рискове, като поясни, че е възможно прогнози да са прекалено песимистични – например, войната може да приключи, ситуацията между САЩ и Китай, ако се реши, ще има много бързи положителни ефекти, и пр. Все пак той допълни, че заплатите са по-костеливи, отколкото цените, и в този процес много малка е положителната разлика и има много стегнати пазари на труда, като уточни, че няма да е изненадващо ако в тази ситуация се увеличават цените.