Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

"Економист Интелиджънс Юнит": Европа ще отговори на евентуални мита от САЩ

05 февруари 2025, 12:05 часа • 312 прочитания

Ако администрацията на президента Доналд Тръмп въведе търговски мита върху вноса от Европейския съюз (ЕС), то Европа ще предприеме ответни мерки, за да защити своя интерес. Това прогнозира Джоан Хои, редактор на "Димокраси Индекс" и част от "Економист Интелиджънс Юнит", на провеждащия се днес в София  форум на сп. "Економист". Поставените за обсъждане теми на събитието са свързани с въздействието на президентството на Доналд Тръмп върху политическия и геополитически пейзаж в Европа, дали Европа ще успее да спре "пътуването си надолу".

Официални гости на форума са президентът на България Румен Радев, както и членове на кабинета.

Европа е основен търговски партньор на САЩ

"Европа навлезе в 2025 година с отслабена икономика, повлияна от перспективата за тарифи от страна на САЩ и покачващ се риск от поредно икономическо забавяне", посочи Джоан Хои. Влошената перспектива според нея се дължи на факта, че Европа е ориентирана към износа и като основен търговски партньор на САЩ е силно уязвима на риска от въвеждане на ограничения върху вноса.

"Очакваме да се наложат мита в обхвата от 5 до 10 процента. Въпросът е отворен дали ще има отстъпление от първоначалните 20-процентови мита, за които вече се повдигна темата", добави Хои, цитирана от БТА. От страна на ЕС можем да очакваме ответни мерки и съюзът ще реагира, за да защити своя интерес, смята тя. Подобен сценарий, по думите ѝ, ще се отрази отрицателно върху доверието както на инвеститорите, така и на потребителите.

Джоан Хои припомни, че САЩ имат излишък по линия на услугите и добави, че вече се коментира като ответна мярка реакция спрямо големите технологични компании.

ЕС готви необичаен отговор, ако Тръмп наложи мита

Още: Тръмп: Със сигурност ще наложа мита на ЕС, с Великобритания може да се постигне сделка

В този процес, според нея, едни държави са по-силно изложени на риск от други. Сред силно уязвимите тя изтъкна Германия, Ирландия и Италия.

Относно България, тя наблегна върху намиращите се на нейно разположение европейски фондове и на ползите от пълноправното ѝ членство в Шенген, като инструменти за подобряване на икономическата ситуация в страната и стандарта на живот на гражданите.

"Въпреки насрещните ветрове срещу България, влизането в Шенген и въвеждането на еврото през 2026 година са добри перспективи - с подобряване на търговския обмен с ЕС има възможности за развитие, наред и с предизвикателствата", заключи тя.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Пламен Иванов
Пламен Иванов Отговорен редактор
Новините днес