Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ЕК и ЕБВР са доволни от процеса по извеждане на употреба на блоковете на Козлодуй

29 март 2015, 12:12 часа • 10526 прочитания

Положително впечатление изразиха представителите на Европейската комисия и Европейската банка за възстановяване и развитие с напредъка на дейностите по проекта за извеждане от експлоатация на спрените блокове в АЕЦ „Козлодуй“, съобщават от Държавно предприятие „Радиоактивни отпадъци“ (ДПРАО).

На 26 март 2015 г. на площадката на блокове 1-4 се състоя планирано заседание на Мониторинговия комитет на Международен фонд „Козлодуй” по повод реализацията на дейностите, свързани с извеждането от експлоатация на спрените ядрени мощности на атомната централа. В рамките на програмата си в Козлодуй представителите на ЕС проведоха голям технически обход, по време на който получиха възможност да видят напредъка на дейностите по демонтаж в Машинна зала на 1-4 блок и на подготвителните дейности за старт на работата по извеждане в Реакторно отделение. Те посетиха и площадката на новостроящия се Цех за раздробяване и дезактивация на материали, получени вследствие извеждането, както и Цеха за преработка на РАО от експлоатацията на блоковете на АЕЦ и площадката за временно съхранение на РАО „Варово стопанство”.

В края на работната среща един от представителите на ЕК Саймън Мърфи обобщи резултатите и впечатленията си така: „Видяхме реалния прогрес на дейностите по демонтаж, който е все по-добър. Мисля, че това е една хубава атестация за цялостната Програма за извеждане от експлоатация в „Козлодуй”.

Припомняме, че през декември 2014 г. по време на предишната работна среща с представителите на ЕБВР, чуждестранните експерти дадоха висока оценка както на работата на ДП РАО, така и на целесъобразното разходване на средства от МФ „Козлодуй“ от страна на Предприятието. Положителна оценка за целесъобразността и прозрачността при усвояването на европейските средства по проектите в ДП РАО дадоха преди време и одиторите от Европейската сметна палата и OLAF.

В момента ДП РАО изпълнява 21 проекта по 33 договора, подпомагащи процеса по извеждане от експлоатация. Проектите се финансират и наблюдават от Европейския съюз (ЕС). Оперативни срещи за разглеждане на хода им се провеждат два пъти годишно преди Асамблеята на донорите.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес