Изглежда, че западните санкции срещу Русия вече удрят сериозно по Москва. В сравнение с нивата отпреди нахлуването в Украйна, приходите на руската икономика от износ на нефт и газ са намалели с 500 млн. долара на дневна база, изчисляват анализаторите на Deutsche Bank.
Още: Министър Малинов ще посети ПАВЕЦ „Чаира“
Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите
Притокът на приходи от петрол, който възлизаше на 500-600 млн. долара дневно, спадна до 300 млн. на ден заедно с цените на руския "Уралс", който производителите на петрол продават с над 40% отстъпка от цената на сорта "Брент".
На фона на западните санкции, които включват ембарго от страна на ЕС и ценови тавани от блока и Г-7, цената на петрола с руски произход спадна с почти една трета. По данни на Министерството на финансите - средната цена на "Уралс" е паднала до 50 долара за барел през януари и декември, въпреки че през октомври е била 79,50 долара, а през летните месеци - над 80 долара.
Приходите от газ на руската икономика намаляха значително, гласи още анализът. Миналата година физическият обем на доставките за Европа спадна до най-ниското си ниво от края на 80-те години на миналия век - едва 500 млн. куб. м седмично от 2,5 млрд. куб. м преди това.
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
Сега Русия печели по 50 млн. долара на ден от износа на газ, докато за периода от август 2021 г. до август 2022 г. средната стойност е 300 млн. долара, според изчисленията на Deutsche Bank.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
"Ерата на свръхдоходите на пазара на нефт и газ приключи за Русия", казва Янис Клуге - икономист в Германския институт за международни отношения и сигурност. "Това представлява заплаха за бюджета, който през миналата година имаше дефицит от 3,3 трилиона рубли, а през тази година се очертава да има дупка от 3 трилиона рубли.
В началото на 2023 г., по данни на руското Министерство на финансите, приходите от нефт и газ са намалели с 47% на годишна база, приходите от непетролни и газови дейности - с 28%, а месечният дефицит от почти 1,8 трилиона рубли е рекорден за януари през последните 25 години.
ОЩЕ: Bloomberg: Милиарди долари са блокирани в Русия след началото на войната
Още: МВФ одобри отпускането на 1,1 млрд. долара на Украйна
Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС