Изглежда, че западните санкции срещу Русия вече удрят сериозно по Москва. В сравнение с нивата отпреди нахлуването в Украйна, приходите на руската икономика от износ на нефт и газ са намалели с 500 млн. долара на дневна база, изчисляват анализаторите на Deutsche Bank.
Още: Макрон: Ще говоря с Тръмп за митата
Още: Росен Плевнелиев: Ако влезем в Еврозоната, ще сме по-богати
Притокът на приходи от петрол, който възлизаше на 500-600 млн. долара дневно, спадна до 300 млн. на ден заедно с цените на руския "Уралс", който производителите на петрол продават с над 40% отстъпка от цената на сорта "Брент".
На фона на западните санкции, които включват ембарго от страна на ЕС и ценови тавани от блока и Г-7, цената на петрола с руски произход спадна с почти една трета. По данни на Министерството на финансите - средната цена на "Уралс" е паднала до 50 долара за барел през януари и декември, въпреки че през октомври е била 79,50 долара, а през летните месеци - над 80 долара.
Приходите от газ на руската икономика намаляха значително, гласи още анализът. Миналата година физическият обем на доставките за Европа спадна до най-ниското си ниво от края на 80-те години на миналия век - едва 500 млн. куб. м седмично от 2,5 млрд. куб. м преди това.
Още: Анализ: Повече от половината българи готови да бойкотират големите търговски вериги
Още: Икономист обвини властта, че има амбиции да харчи във всички направления
Сега Русия печели по 50 млн. долара на ден от износа на газ, докато за периода от август 2021 г. до август 2022 г. средната стойност е 300 млн. долара, според изчисленията на Deutsche Bank.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Ефектът "Тръмп": Путин се готви за завръщане на западни компании в Русия
Още: Партията на Порошенко атакува Зеленски: Нямаме много редки метали, затова САЩ ни изнудват за друго
"Ерата на свръхдоходите на пазара на нефт и газ приключи за Русия", казва Янис Клуге - икономист в Германския институт за международни отношения и сигурност. "Това представлява заплаха за бюджета, който през миналата година имаше дефицит от 3,3 трилиона рубли, а през тази година се очертава да има дупка от 3 трилиона рубли.
В началото на 2023 г., по данни на руското Министерство на финансите, приходите от нефт и газ са намалели с 47% на годишна база, приходите от непетролни и газови дейности - с 28%, а месечният дефицит от почти 1,8 трилиона рубли е рекорден за януари през последните 25 години.
ОЩЕ: Bloomberg: Милиарди долари са блокирани в Русия след началото на войната
Още: Инспекцията по труда започва проверки за недеклариран труд
Още: Американските търговски камари в Европа призоваха политическите лидери за диалог