Санкциите на САЩ и Великобритания срещу руската петролна индустрия и танкерите от "сенчестия флот", които заобикалят наказателните мерки и подбиват ценовия таван при продажбата на руски нефт (60 долара за барел, договорен от Г-7), явно дават резултат. След последните наложени наказания от най-влиятелните съюзници на Украйна се наблюдава преустановяване на работата на танкери, собственост на Москва, на различни места по света, съобщи Reuters.
Още: Шест държави от ЕС искат намаляване на ценовия таван за руски петрол
Общо 65 петролни танкера са хвърлили котва след налагането на санкциите (към 13 януари), съобщи агенцията. Пет от тези кораби са били на котва край Китай и Сингапур, а други - на "празен ход" в Балтийско море и близо до руския Далечен изток.
Санкциите
Последните санкции от 10 януари бяха насочени към повече от 180 танкера от т.нар. сенчест флот на Русия. Съобщава се, че няколко от тези плавателни съдове участват и в транспортирането на ирански петрол, за който са наложени санкции: САЩ с безпрецедентни санкции: "Газпром нефт", "Сургутнефтегаз" и видни енергийни шефове, включително на "Росатом".
Наказателните мерки удариха два от най-големите руски производители на петрол - „Газпром нефт“ и „Сургутнефтегаз“, както и десетки техни дъщерни дружества.
Снимка: iStock
Още: Санкционирани танкери с руски петрол не могат да влязат в Китай
По данни на Министерството на финансите на САЩ - тези компании произвеждат общо над 1 милион барела петрол дневно, като генерират приходи на стойност около 23 милиарда долара годишно. Всичко това подхранва военната машина на диктатора Владимир Путин, който води агресивна война в Украйна.
Санкциите обхващат и десетки руски служители в областта на енергетиката и корпоративни ръководители, което допълнително затяга ограниченията върху петролната индустрия на Москва.
Още: И Индия няма да приема руските петролни танкери, санкционирани от САЩ