Едва 7 къщи от наводнените през есента карловски села са били застраховани. Това стана ясно на среща с медиите, на която бе представена кампанията на Асоциацията на българските застрахователи(АБЗ) "Застраховка на дома: Запази своя свят".
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
На събитието присъстваха Константин Велев, председател на УС на АБЗ, Веселин Ангелов, член на УС на АБЗ и Десислава Николова, старши анализатор, MoitePari.bg.
Представителите на застрахователите разясниха смисъла и ползите от защитата, осигурявана от имуществените застраховки на фона на интензивното нарастване на климатичните и сеизмични бедствия у нас и по света. В конкретния пример с наводнените села те разкриха, че застрахованите 7 къщи вече са възстановени, докато останалите пострадали все още се борят с бюрократични неуредици, а и инфраструктурата в района не е напълно възстановена.
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
Още: МВФ одобри отпускането на 1,1 млрд. долара на Украйна
Още: Проверка на Actualno: Как изглеждат селата Богдан и Каравелово месеци след потопа? (СНИМКИ)
Като илюстративен пример бе посочен собственик на къща в едно от селата, който е сключил годишна застраховка на стойност 55 лева, а след наводнението е получил 40 000 лева за ремонт на имота си. Бе уточнено, че всеки собственик избира какъв вид полица да сключи и от това зависи размерът на полученото обезщетение. Така, за средно жилище в София на стойност 150 000 евро, пълна годишна застраховка ще струва между 300 и 400 лева, уточни Константин Велев.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС
Още: Орбан заговори за тримесечна дерогация за руски газ за Европа (ВИДЕО)
"Трябва да внимаваме, защото винаги се ориентираме към по-евтиното. Трябва да обръщаме внимание на покритите рискове - основно трябва да се покриват пожари и природни бедствия, наводненията задължително трябва да са покрити. Трябва да внимаваме дали е покрито домашното ни имущество и обзавеждането по полицата, или искаме само да застраховаме недвижимия имот", обясни от своя страна Веселин Ангелов.
Десислава Николова представи изследване, според което 36% от анкетираните сключват полица за застраховане на дома си на стойност между 40 и 80 лева, 33% на стойност между 80 и 150 лева, а 21% на стойност между 150 и 300 лева.
Още: Германия отмени газова такса за съседните страни