Изискването за публикуване на т. нар. "черен" списък с недобросъвестни фирми, изпълнявали обществени поръчки, се оказа мъртва законова разпоредба.
Още: Лоши новини за икономиката на Германия: Доклад на Бундесбанк
Още: ЕК ще обяви скоро мерки за намаляване цените на енергията
Справка в сайта на Агенцията за обществени поръчки сочи, че е дадена опция за вписване на стопански субекти с нарушения. При отварянето ѝ обаче се виждат само образци за попълване на информация за такива, но списък няма. А Агенцията за обществени поръчки, чийто шеф от февруари 2022 г. е Георги Николов, от няколко години е задължена да го поддържа.
Пред Actualno.com юристи бяха категорични, че Агенцията не изпълнява това свое задължение и разпоредбата на чл. 54, ал. 1, т. 5. буква "а" и чл. 55, ал. 1, т. 4 от Закона за обществените поръчки е неработеща, мъртва.
Имало е кратък период с публикувани две-три фирми. После и те изчезнали. Дори възложителите да изпращат съобщения до Агенцията за некоректни фирми, не ги публикуват.
Още: Фон дер Лайен: Няма по-свързани икономики от тези на ЕС и САЩ
Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени
Юристи поясняват, че тук не става въпрос за фирми, на които им е наложена някаква неустойка, а по чиято вина е прекратен договор за обществена поръчка, имат над 50% неизпълнение на договора, осъдени са за неизпълнение с влезли в сила съдебни решения.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Как извънредното положение в енергетиката на САЩ се отрази върху цената на петрола?
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
Между колеги те обсъждат този проблем, тъй като за мнозина е доста сериозен. Те казват, че са изпращали такава информация, но без последствия. Списъкът не се попълва, не се актуализира и към настоящия момент в него няма нито една фирма.
Според възложители като разпоредба звучи много добре, защото целта на обществените поръчки е да предпазят от сключване на договори с недобросъвестни фирми, които имат лоша репутация с неизпълнени договори.
"Замисълът е много хубав и кореспондира с европейския регламент за обществените поръчки, но в нашата действителност не работи. В закона го има, но на практика не се прилага, не се знае докога ще е така и дали изобщо ще започне да се прилага", коментират възложители.
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици
От 2020 г. даже има методическо указание как да се прилага тази разпоредба, която обаче не води до нищо.
А ето какво казва чл. 57, ал. 1 (4) от Закона за обществените поръчки: "Стопанските субект"и, които са отстранени от процедура за възлагане на обществена поръчка поради наличие на обстоятелства по чл. 54, ал. 1, т. 5, буква "а", както и тези, за които наличието на обстоятелства по чл. 55, ал. 1, т. 4 е доказано с влязло в сила съдебно или арбитражно решение, се включват в списък, който има информативен характер“.