Не бих посъветвал служебният финансов министър да внася бюджет. Бюджетът не е просто цифрички, това са политики. Партиите не изглеждат готови да правят правителство, а за един финансов министър няма по-голямо унижение да му отхвърлят един бюджет. Това заяви финансистът Любомир Дацов, с уточнение, че не казва, че не трябва да има бюджет, но не и бюджет, с който "да осъществят всичките си детски желания" и който да продължи да генерира инфлация.
Още: Лоши новини за икономиката на Германия: Доклад на Бундесбанк
Още: ЕК ще обяви скоро мерки за намаляване цените на енергията
Същевременно икономистът Георги Ангелов предупреди за "шокова терапия" дори само заради държавните помощи за тока, които догодина приключват и токът от 250 лева на мегаватчас ще отиде примерно на 900. Някакъв документ или закон трябва да има, за да може мерки като тези за тока да продължат – иначе дори печелещите държавни енергийни предприятия няма да могат да внасят свръхпечалбите си в държания бюджет за социално преразпределение, каза той.
Друг е въпросът, че с енергийните помощи помагаме на всички, а не само на тези, които имат нужда, подчерта Ангелов пред БНТ. Помощи, които се дават повече от една година, не са помощи, а субсидии – тези пари не дават посока за преструктуриране на бизнеса. Смятам, че помощите вече вредят, категоричен беше Дацов, а Ангелов го подкрепи с думите, че помощите за тези, които печелят, не трябва да има. Той добави, че помощи трябва да се постигат срещу цели – като ти се дават държавни пари, пари на данъкоплатците, постигни например енергийна ефективност в определени параметри.
Дацов предупреди, че трябва да има фискална дисциплина и да не отиваме от харчене в размер на до 6% дефицит, вместо 3. Той каза, че в Европа има настроения за повече харчене, което е опасно, включително и за нас. Да, съгласи се Ангелов, и подчерта – инфлацията идва основно от "Газпром" и вижте, че като спря да доставя и Европа свикна, цената на газа почна да намалява: Газът в Европа значително поевтиня. Ангелов добави и, че е добре за Европа, че САЩ може да влязат в рецесия и вдигат лихвите, за да ограничат харченето и така спират икономическия си растеж, защото това ще доведе до спад на цените на петрола - ще намалее търсенето. За да се избегне в рецесия, трябва да има икономически растеж – средства по Плана за възстановяване от коронакризата, които да инвестираме. А в Европа трябва да се построят няколко терминала за втечнен газ, каза Ангелов.
Още: Фон дер Лайен: Няма по-свързани икономики от тези на ЕС и САЩ
Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени