Този уикенд Латвия, Литва и Естония ще се изключат от руската електропреносна мрежа и ще се синхронизират със западноевропейската мрежа. Латвия ще прекъсне физически електропровода към Русия на 8 февруари, а председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен ще присъства на церемония с балтийските лидери в литовската столица Вилнюс на следващия ден. Литовският министър на енергетиката Зигимантас Вайчунас заяви, че този ход слага край на възможността Москва да използва тока като политически лост.
Още: Заради Украйна: Митовете за тока в България и инвестициите в далекопроводи
Балтийските държави се подготвят за този преход от години. Въпреки че спряха вноса на руски газ и електроенергия след инвазията на диктатора Владимир Путин в Украйна през февруари 2022 г., техните енергийни мрежи останаха свързани с Русия и Беларус, като Москва контролираше потоците на електроенергия.
"Изолиран режим" за тестване и после прекъсване
В 7 ч. местно време на 8 февруари трите държави ще започнат да работят в „изолиран режим“ в продължение на 24 часа, за да тестват способността си да управляват нивата на електрозахранване. След това ще се интегрират към европейската мрежа чрез Полша.
Държавният мрежови оператор на Литва - Litgrid - заяви, че процесът ще доведе до включване и изключване на електроцентрали, за да се оцени стабилността на честотата.
Снимка: БГНЕС
Още: Авариите с тока: Четири мерки за справяне с проблема
Кибератаки и саботаж?
Литва предупреди за потенциални рискове, включително кибератаки и саботаж. Полският оператор на електропреносната мрежа PSE ще наблюдава връзката с хеликоптери и дронове, предава AFP.
Няколко подводни кабела в Балтийско море бяха повредени през последните месеци, което породи опасения за сигурността. Русия отрича да е замесена. В края на януари в сагата попадна и българският кораб "Вежен", плаващ под малтийски флаг, който беше задържан от шведските власти заради съмнения за повреда на оптичен кабел между Латвия и Швеция. На 3 февруари плавателният съд беше освободен и опасенията за саботаж в случая не бяха потвърдени: Освободиха кораба "Вежен", шведските власти изключиха версията за саботаж.
Длъжностни лица твърдят, че не се очакват сериозни смущения в електрозахранването, но естонските търговци на дребно съобщават за увеличение на продажбите на генератори.
Прибалтийските републики също така увеличават вътрешното производство на енергия, включително офшорни вятърни паркове.
Още: Подкрепа от 65 милиона евро от ЕС за електропреносната мрежа