Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Депутатите обсъждат къде да впишат приходите от новия данък върху ВЕИ

03 декември 2013, 12:35 часа • 22359 прочитания

Очакваните приходи от новия данък върху ВЕИ сектора се превърнаха в обект на спор между управляващи и опозиция по време на днешното заседание на парламента, на което се приема Закона за държавния бюджет през 2014 година.

Още: Фон дер Лайен: Няма по-свързани икономики от тези на ЕС и САЩ

Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени

Както е добре известно, ВЕИ-секторът най-вероятно ще бъде обложен с данък от 20% върху приходите. Това означава около 160 млн. лева приход за хазната.

Менда Стоянова от ГЕРБ предложи заложените приходи от 160 млн. лв. да се отразят в член първи на Закона за бюджета. Делян Добрев от ГЕРБ заяви, че тези приходи не са отразени в общия размер на приходите на бюджета, което не е законосъобразно, пише Агенция "Фокус".

„Тези 160 млн. лв. са предполагаема сума и във всички текстове от закона има заложени предполагаеми приходи”, обясни Алиосман Имамов. Нямате основание да искате изтегляне на текста, заяви той.

Още: Как извънредното положение в енергетиката на САЩ се отрази върху цената на петрола?

Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили

„Министерството на финансите и Министерски съвет предвиждат план за приходи и разходи, съобразно прогнози за генерирани приходи”, каза Стоянова. Тя уточни, че предложението за промяна на данъка и евентуалните приходи от въвеждането му няма как да са предвидени от министъра на финансите, защото предложението е на депутат от неуправляваща партия – „Атака”.

Владислав Горанов от ГЕРБ заяви, че сумата е съпоставима със сумата, която в бюджета е планирана като буфер. Предлагам да намалим дълга, да намалим дефицита в Бюджет 2014, каза Горанов от ГЕРБ. Според него растежът, който сега е заложен, ще е за сметка на следващото поколение. Погрешна е тезата, че чрез повече разходи ще увеличим растежа на икономиката, каза депутатът.

„Ръстът на българската икономика не може да се постигне чрез по-голямо потребление за сметка на държавния бюджет. Българската икономика ще тръгне да расте тогава, когато увеличим доверието в системата. Опитите за увеличение на вътрешното потребление чрез разходи може да сработи в огромни икономики. Нашата икономика може да расте, ако произвежда повече и изнася на големи пазари”, посочи Горанов.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес