Някои предприятия в Старозагорско (предприятие за чугунени отливки, за автомобилостроене) спряха работа заради високата цена на индустриалния ток. Това потвърди зам-председателят на АИКБ Румен Радев. Няма как да работим при цена над 400 лева на мегаватчас, подчерта той.
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
75 до 90 лева по-скъпо излиза токът на нашата индустрия спрямо Франция, Германия и Австрия, твърди Радев. Според него, има още много резерви в ТЕЦ „Марица Изток” 2 – под 50% от мощностите, по думите му. И се оплака, че други централи „работят, та се късат”. Припомняме, че самото стартиране на мощност, на блок в ТЕЦ „Марица Изток” 2, струва пари и отнема време. Но Радев посочи, че от известно време АИКБ предупреждава държавата, защото идва горещо време. И добави, че ако това продължи повече време, ще има късане на производствени вериги и проблеми за крайни клиенти, които плащат за продукт, който не може да получат.
Днес в парламента се очаква изслушване на енергийния министър Андрей Живков, а депутатът от „Има такъв народ” (ИТН) Иван Хиновски обеща да бъде търсено ръководството на БЕХ. Според Хиновски, това нещо се повтаря всяка година от 5-6 години насам и не се вземат мерки. Имаме план – с краткосрочни и дългосрочни мерки, посочи той.
По думите на депутата, в центъра на проблема е държавната ТЕЦ („Марица Изток 2”). Трябва да има проверка на ръководството на ТЕЦ-а – защото има държавно позволение за производство за свободния пазар.
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици
Още: Има ли риск за доставките: Търсенето на природен газ в света се увеличава
Те ще пуснат не един, а два блока, уверен е Хиновски какво ще стане с ТЕЦ „Марица Изток 2”. Пред БНТ той намекна, че може да има и политически игри. Всички политически сили са съгласни, че ТЕЦ-ът е пример за лошо управление.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: България е втора по ръст на продажбите на нови автомобили в ЕС през 2024 г.
Хиновски разкритикува и БЕХ, защото нямало план за рефинансиране на заемите на холдинга (1,2 млрд. евро), като спомена, че за последната облигация (550 млн. евро заем, за да платят предишен заем) била много неизгодна лихвата. Само че тя всъщност е под 3% и е най-ниската в историята на БЕХ в това отношение, докато заемът, който се изплаща с настоящия заем, е с около 4% лихва.