"Не е задължително цената на тока да расте, ако правилно проведем политиката и ако няма извънредни ситуации като война и затваряне на проливи – рискове, които са извън нас". Така премиерът Николай Денков отговори на въпрос какво ще се случи с излизането на битовите потребители на свободния пазар за ток.
Още: Бивш министър: Колкото повече се бави разширяването на „Чирен“, толкова по-зле за нас и за Европа
ОЩЕ: Идеи: Купуваме свободно ток, ще има ли от кого?
"Може да се очаква цената на електроенергията да се променя, включително да пада. Понякога цената на пазара дори става отрицателна. Не трябва да казваме, че там ще се случи нещо трагично", заяви министър-председателят по време на отговори на въпроси на живо във Facebook.
Според него трябва да се подходи внимателно към енергийно бедните. Второ, за хората със средни доходи най-подходящи са възможностите за изолиране на жилищата, подобряване на енергийната ефективност – или чрез изолация, или чрез фотоволтаици.
Още: Винетките няма да поскъпнат от 1 април, правителството определи нова дата
Още: Кола, камион или МПС по избор: Така ли таксува тол системата? Нагледен експеримент (СНИМКИ)
"Говорихме с министъра на енергетиката как ще стане по-лесно използването на фотоволтаици. По този начин за тях би могло да стане по-евтино, отколкото това, което плащат към момента", каза премиерът.
Либерализация на пазара
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Митата на Тръмп върху Европа: Ефектите за България в цифри
Още: Тревожна прогноза: Ръст на фалитите у нас предричат експерти
Ще има и системи за подкрепа, ако се намесят външни фактори, посочи Денков.
Относно либерализацията на пазара той заяви: "Това, което показват другите държави, е, че когато се развие един такъв пазар, това помага да се намалят цените. Позволявате най-ефективните системи да бъдат най-ползвани. Затова се иска либерализация, за да създадем най-евтина за потребителите електрическа мрежа.
Още: Паркирай бързо и удобно с My Fibank
Още: В кои сектори обявите за работа растат драстично: Актуални данни