Намаляването на ДДС не гарантира ниски цени за крайния потребител, призна в ефира на БНТ д-р Даниела Дариткова, председател на ПГ на ГЕРБ. Тя подчерта, че мярката е за стабилизиране за даден сектор и е временна.
Още: Русия изкушава САЩ с петрол и съвместни проекти в Арктика
"Винаги сме дължали на единната ставка на ДДС-то, но ресторантьорството пострада много в тази криза. Намаляването на данъка е обвързано с увеличаване на минималните прагове в този бранш, което ще доведе до увеличаване на приходите в бюджета", настоя тя.
По думите й смисълът на мерките срещу последиците от коронавируса не е живот назаем.
"Парите не се дават на калпак, както искаха от опозицията, а за стабилизиране на даден бизнес", категорична бе шефката на ПГ на ГЕРБ.
Още: Бразилия се присъедини към ОПЕК+
Още: ЕРМ Запад е твърдо против приетия закон за финансова подкрепа на крайни клиенти
"От мярката 60/40 - над 200 хил. българи са запазили работните си места, над 13 хил. работодатели са се възползвали от нея. Темповете на регистрирани безработни много се забавя. Грантовете за микро и малки предприятия също ще дадат резултат, това е смисълът и на намаленото ДДС за ресторантьорите", каза д-р Дариткова.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Двойна санкция за една авария: EVN ще постави въпроса с компенсациите за тока в Брюксел
Според нея здравните мерки, предприети от управляващите у нас, са успешни. Социалните - също.
За Дариткова начинът, по който България се е справила с кризата, е успешен, реформа в здравната система е необходима, но няма да е сега.
"Показаха се някои дефицити на здравната ни система, но беше важно да се реагира според конкретната ситуация, анализите предстоят. Важно е какво бъдеще чертаем за бъдещето на здравната ни система. Реформата не е революционно събитие, тя е постоянен механизъм за подобряване на системата", посочи тя.
Още: Окончателно: Ще има компенсации за хората, останали без ток по празниците
Още: Български производители: Порочни практики повишават цените на храните
"Добре е, че имаме достатъчен брой легла в болниците, нещо, което не видяхме в други европейски страни. Достъпът до медицинска помощ у нас е улеснен. Кадровите дефицити и дефицитите в определени болници проличаха. Никой не очакваше такова развитие на епидемията в световен мащаб", допълни Дариткова.
Кой е бил най големият й страх по време на боледуването от коронавирус?
"Аз съм от 80-те процента заболели, които преминахме през коронавируса с минимални симптоми, но и аз мислих, че този вирус не е нещо сериозно", обяви още д-р Дариткова, която вече пребори COVID-19.
"Най-тежкото ми притеснение е да не съм заразила някои от контактните ми лица", посочи тя.