За последните 10 години нивото на преките чуждестранни инвестиции в България е намаляло 20 пъти. Това заяви бившият министър Бранимир Ботев.
Още: Фон дер Лайен: Няма по-свързани икономики от тези на ЕС и САЩ
Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени
По думите му страната е успяла да превърне голяма част от предоставянето на административни услуги в монополни права на държавата и частните монополи.
„България се срина ужасно, инвестицията е нещо, което трябва да привлечеш, да го ухажваш, проактивната политика липсва”, допълни още Ботев пред bTV.
В студиото присъстваше и Георги Малчев – преподавател и предприемач, който е избрал да остане и да се развива у нас. Двамата с Бранимир Ботев коментираха последния доклад на Световната банка за бизнес климата у нас, според който страната ни се е сринала с 11 позиции тази година.
Още: Как извънредното положение в енергетиката на САЩ се отрази върху цената на петрола?
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
„Тази година Индия се гордее, че за първи път е в топ 100. Въпросът е да приемеш правилата на играта – ако този доклад е важен за теб, отчиташ тези неща. Има конкретни критерии, които е безумие, че не се управляват”, пояснява Малчев.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици
Една от причините за намаляването на инвестициите у нас е именно затруднената административна среда. „Административният произвол създава корупционна среда и спъва реалните възможности да осъществите своите идеи”, коментира Ботев.
„27 години след прехода се сещаме да правим административна реформа. Не знам какво точно правим в момента, но експертизата често отсъства в администрацията. По брой на хора в администрацията, ние сме на второ място в Европа, след Франция”, пояснява Ботев.
Според Георги Малчев все повече и повече млади хора у нас избират да останат и да се развиват в България. „България е супер яка, хората искат да се развиват. От хора като нас и вас, медиите, зависи да ги увлечем и да им средата, в която да се развият”, каза още той.
Още: Има ли риск за доставките: Търсенето на природен газ в света се увеличава
Още: България е втора по ръст на продажбите на нови автомобили в ЕС през 2024 г.