Най-обсъжданото дружество у нас в последните дни - ЧЕЗ, обяви, че ще подаде заявление до Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) за промяна на цените на тока. Същото направи и друго от ЕРП-тата у нас - ЕВН.
Още: Лоши новини за икономиката на Германия: Доклад на Бундесбанк
Още: ЕК ще обяви скоро мерки за намаляване цените на енергията
На сайта на ЧЕЗ са публикувани две съобщения, съответно от "ЧЕЗ Електро България" и "ЧЕЗ Разпределение България". Заявлението ще бъде подадено до 31 март, а планираната промяна е за периода след 1 юли 2018 година. Тя трябва тепърва да бъде одобрена от КЕВР, като комисията може да я отхвърли или да приеме по-малка корекция от предлаганата.
В съобщенията не се посочва точно в каква посока ще бъде промяната - дали искането ще е за по-евтин или по-скъп ток. Подаването на заявления за утвърждаване на цените обаче е рутинна процедура, която се извършва периодично.
"Предложението на „ЧЕЗ Електро България“ АД ще се базира на принципите, следвани от Дружеството при всяко едно от своите ценови заявления, а именно: покриване на присъщите разходи за осъществяване на лицензиoнната дейност, съгласно чл. 31, т. 2 от Закона за енергетиката, чрез определяне на обоснована надценка за дейността, елиминиране на кръстосаното субсидиране между отделните сегменти на регулирания пазар и изпълнение на вменените законови задължения на крайния снабдител. В заявените от Дружеството необходими приходи в размер на 581 млн. лв. ще бъде отразен пълния размер на разходите за балансиране на клиентите на „ЧЕЗ Електро България“ АД, в качеството му на координатор на специална балансираща група.
Още: Фон дер Лайен: Няма по-свързани икономики от тези на ЕС и САЩ
Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Как извънредното положение в енергетиката на САЩ се отрази върху цената на петрола?
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
Окончателните цени на услугата „обществено снабдяване с електрическа енергия” ще бъдат одобрени от Комисията за енергийно и водно регулиране и ще зависят от наложения пазарен модел, включително разпоредбите на Наредба за регулиране на цените на електрическата енергия, както и от цената на обществения доставчик за покупка на електрическа енергия", се посочва в съобщението на ЧЕЗ.
Малко по-късно подобно съобщение изпратиха до медиите и от ЕВН.
"В съответствие с нормативната уредба дружествата от групата на EVN България – “Електроразпределение Юг“, „EVN България Електроснабдяване“ и „EVN България Топлофикация“ ще внесат в КЕВР до края на месец март 2018 г. заявленията си за утвърждаване на нови цени на мрежови услуги, електрическа и топлинна енергия, които да са в сила от 01.07.2018 г. Заявленията ще се базират на Наредбата за регулиране на цените на електрическата енергия на КЕВР.
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици
Както и досега, заявленията за нови цени ще следват основните принципи за сигурност на снабдяване, качество на обслужването, адекватна възвращаемост и покриване на оперативни разходи. Заявленията ще отразяват и наложените задължения на операторите на разпределителни мрежи по отношение на либерализирания пазар на електроенергия в България", заявяват от компанията.
*По-късно през деня третото енергоразпределително дружество - "Енерго-Про", също съобщи, че ще подаде заявление за промяна на цените.
Междувременно облаците около сделката за продажбата на ЧЕЗ се сгъстяват. Депутати от БСП заявиха, че Българската банка за развитие (ББР) участва в продажбата. Социалистите твърдят, че разполагат със сигурна информация.
Според "Лидове новини", вестникът, който е собственост на чешкия премиер Андрей Бабиш, ББР ще се погрижи за рефинансирането на вече съществуващ заем към българското подразделение на ЧЕЗ от Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР). Става въпрос за кредит от 116 млн. евро, взет през 2016 година. Целта на заема е финансирането на инвестиционната програма на ЧЕЗ Разпределение България, както и изкупуването на енергийни съоръжения, част от електроразпределителната мрежа, и управлението на оборотния капитал на дружеството.