Инфлацията в България ще продължи да се увеличава с бързи темпове в първите месеци на настоящата година. Цели 70% от представителите на финансовия сектор у нас прогнозират „силно повишение” на потребителските цени през първото тримесечие на годината, като 25% очакват „слабо повишение”, а едва 5% смятат, че темпът на ускоряване на инфлацията ще остане без промяна. Това става ясно от редовния бюлетин на Министерство на финансите „Финансов сектор: Оценки и очаквания”, публикуван на официалния сайт на ведомството.
Очакванията на финансовия сектор за силно ускоряване на инфлацията достигат най-високата си балансова стойност откакто изобщо се провежда редовното изследване на финансовото министерство.
„Инфлационните очаквания на анкетираните продължават да се повишават. Балансовата им оценка за първото тримесечие на 2022 г. достигна своята най-висока стойност откакто се провежда изследването и показва очаквания за значително ускоряване на инфлацията.”, пише в бюлетина.
Годишната инфлация у нас продължава да се ускорява, като вече се намира в подножието на психологическата граница от 10%. Според последните данни на Националния статистически институт, годишната инфлация през януари достига 9.1%. Само за месец инфлацията е скочила с 2.3 процентни пункта, тъй като в края на 2021 година бе на равнище от 7.8%.
За последно по-висока инфлация е била отчита преди повече от 13 години, а именно през октомври 2008 година, когато нивото на поскъпването достигаше 10.9%. Инфлация от 9.1% за последно е била измервана през месец ноември 2008 година.
Разликата между ситуацията преди 13 години и настоящето обаче е драстична. В края на 2008 година, страната ни се намираше в период на отшумяваща инфлация, докато сега е точно обратното - намираме се в период на възход на потребителските цени. За сравнение, през юни 2008 година инфлацията бе достигнала пик от 15.3%, докато сега пикът в поскъпването изглежда тепърва предстои.
Месечната инфлация също демонстрира висок темп на ускоряване, като през януари достига 1.5%.
Според редица експерти и прогнози, инфлацията у нас ще продължи да се ускорява до средата на тази година, като се очаква скокът в цените да започне да се охлажда през втората половина на годината. Основни причини за поскъпването на потребителските цени са високите разходи за енергийни доставки и високото търсене на стоки и услуги след пандемията.
Външните фактори оказват сериозно влияние върху очакванията за все по-осезаемо поскъпване на стоки и услуги у нас.
„Завишените инфлационни очаквания на посредниците се наблюдават на фона и на продължаващо повишение на годишния темп на инфлация в еврозоната, който според предварителната оценка на Евростат се очаква да бъде 5.1% през януари, при 5% през декември.”, пише в бюлетина на финансовото министерство.
Най-песимистични в прогнозите са инвестиционните посредници, като 100% от анкетираните участници в проучването са посочили, че очакват „силно повишение” в годишния темп на изменение на потребителските цени през първото тримесечие на тази година.
17% от анкетираните търговски банки очакват „силно повишение”, докато 83% смятат, че ускорението на цените ще бъде „слабо”.
Най-високо ниво на оптимизъм се наблюдава при управляващите и пенсионни осигурителни дружества, където 13% от анкетираните вярват, че ускорението на инфлацията ще остане без промяна. 88% обаче са посочили, че очакват „силно повишение”.
Още: За първи път от десетилетие: Близо 900 000 българи загубиха покупателна способност