Трябва строителството не просто да се запази, а да бъде двигателят на развитието в следващия етап. В момента в цяла Европа се готвят проекти за грантове и схеми. Ние се намираме в най-добрата ситуация, имаме готови проекти - 3250 на брой, за 1,6 млрд. лева. Това заявиха на среща с премиера Бойко Борисов от Камарата на строителите в България.
Още: Министър Малинов ще посети ПАВЕЦ „Чаира“
Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите
Строителният бранш настоя правителството да отмени забраната, с която не се разрешава да се работи между 14.00 и 16.00 ч. Те искат ясни параметри на допустимите децибели шум.
Строителството е един от най-важните фактори, който задвижва цялата икономика. Това е мислене и на европейските колеги. Вчера проведохме видеоконференция. Английските ни колеги смятат, че за да се излезе от икономическата криза е необходимо „строително цунами“. Върви ли строителството, върви всичко", заяви Валентин Николов, изпълнителен директор на Строителната камара.
Той даде пример с Италия, където се разработва програма за саниране на близо 1,2 млн. жилища. Италианците разчитат, че това ще донесе заетост на 430 000 души в страната, коментира Валентин Николов.
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
„Ние сме готови при наличност на средства много бързо да задвижим този механизъм. Направили сме предложение да се дават не повече от два обекта на една фирма едновременно, за да може повече фирми да участват в този процес“, поясни Николов, цитиран от Нова. Стана ясно, че 200 000 са заетите по официални данни в бранша.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
"Казахме на премиера, че досегашните са краткосрочни мерки, буфери, основното е в икономиката строителството да заработи. Строителството може да погълне огромен брой хора, както квалифицирани така и ниско.
Хората ще могат да оцеляват чрез труд, а не чрез подаяния. Не да се спират обектите, които вървят, а да се ускорят и други проекти. Безобразие е 40 години да не можем да завършим Околовръстното шосе, АМ "Хемус" и път към Видин. Инфраструктурата е много важна, но сега е особено важна".
Възлагаме огромни надежди на сектор строителство да ни изведе от кризата, заяви зам.-министърът на регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков на брифинга.
Още: МВФ одобри отпускането на 1,1 млрд. долара на Украйна
Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС