Българският фермерски съюз се присъединява към протестните действия на колегите си, с цел незабавно вземане на спешни управленски решения за овладяване на кризата в земеделието, включително с призив за оставка на министъра на земеделието г-н Кирил Вътев, който чрез своите действия и бездействия не само не успя да постигне поставените пред него цели, но и доведе до противопоставяне и разединение сред земеделците, съобщиха от организацията.
Още: Фон дер Лайен: Няма по-свързани икономики от тези на ЕС и САЩ
Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени
Земеделците продължават с протестите, искат оставката на Кирил Вътев
Мотивите
"Управителният съвет на БФС представи още на 22 януари 2024 г. становище с предложения в осем точки с належащи за разрешаване проблеми в сектор земеделие, след като беше проведена среща между министър-председателя акад. Николай Денков, министъра на земеделието и храните Кирил Вътев и част от браншовите организации. На срещата са обсъждани въпроси, касаещи целия сектор, без обаче същият да е представен в цялост.
Предвид факта, че в процеса на обсъждането и търсенето на конкретни решения на тези проблеми, не бяха поканени всички заинтересовани страни, Български фермерски съюз се присъедини към декларацията на Българска агрохранителна камара, с която се изрази ясно и недвусмислено недоволство от липсата на широк диалог и поставянето в изолация на по-голямата част от представителите на бранша. Едновременно с това помолихме за среща, в която да изложим вижданията си по отношение на нарастващите проблеми, както и да участваме пряко в разрешаването им, тъй като считаме, че единствено чрез всестранно сътрудничество между всички преки участници в сектора, биха се постигнали резултати, отговарящи както на очакванията на земеделските стопани, така и на принципите на демократично устроената държава", пишат още от съюза.
Още: Как извънредното положение в енергетиката на САЩ се отрази върху цената на петрола?
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
Още: Николай Денков: Няма как да подкрепяме стопани, за които ще се окаже, че са били на печалба (ВИДЕО)
"Въпреки всичките ни усилия да създадем конструктивен диалог с Министерство на земеделието и храните, до момента те остават неуспешни. Нещо повече, дори след започналите вчера активни протестни действия, инициирани от 24 организации, Министерството на земеделието и храните не взема отношение и не заявява готовност да седне на масата на преговорите, както и да обясни защо определянето на политики, обсъждането на законодателни промени и договарянето на допълнително подпомагане, не се осъществява с всички представители на сектора", се казва още в позицията на фермерите.
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици