Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Българският бизнес с по-оптимистични очаквания за 2023 г. спрямо компаниите в Европа

23 ноември 2022, 14:27 часа • 2176 прочитания

Българският бизнес демонстрира по-оптимистични очаквания за икономическото развитие през следващата 2023 година спрямо компаниите в други европейски страни, но като цяло бизнес доверието в Европа се намира на историческо дъно. Това става ясно от 30-тото годишно издание на Икономическото проучване на EUROCHAMBRES (EES2023), което отразява безпрецедентните икономически трусове, следствие на военния конфликт между Украйна и Русия и последствията на COVID пандемията. У нас партньор в проучването за 24-ти пореден път е Българската търговско-промишлена палата.

Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили

Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко

Според изследването, бизнес доверието в Европа е на историческо дъно за 2023 г. - за следващата година то е дори по-ниско, отколкото по време на финансовата криза от 2008-2009 г. и разгара на пандемията.

Притесненията относно достъпа до енергия и суровини, недостига на умения и разходите за труд са сред ключовите предизвикателства, които оформят заключенията, базирани на мненията на над 42 000 компании в 25 европейски страни. Своите очаквания изразиха и над 800 предприемачи, представители на българския бизнес.

Тревожните резултати от проучването са следствие от безпрецедентно силните насрещни ветрове, с които се сблъскват предприятията в цяла Европа поради въздействието на пандемията от COVID, продължаващата война в Украйна и инфлацията, предизвикана от разходите за енергия. Всички индикатори на EES2023 показват, че бизнесът очаква нещата да се влошат, преди да се подобрят.

Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици

Още: Има ли риск за доставките: Търсенето на природен газ в света се увеличава

В същото време обаче, резултатите от България показват по-благоприятни очаквания за 2023г. по отношение на почти всички индикатори в проучването. У нас, очакванията са бизнес климатът да се подобри през 2023г. (6-ти най-висок резултат от 25 страни), като оценките за запазване на същото ниво от предходната година и тези с позитивен тренд преобладават, на фона на негативните очаквания. Не бива да пропускаме да отчетем, че трудно ще достигнем позитивните очакванията за развитието на бизнес климата от 2020г. ( проведено през септември 2019г.), когато очакванията имаха позитивен тренд и не предполагаха развитие на пандемия, отбелязват от БТПП.

Предприемачите се борят с нарастващите заплати и производствените разходи, както и с несигурността относно веригите за доставки и икономическите перспективи. Отразявайки това, на европейско ниво, има рязък годишен спад в очакванията за износ, заетост и инвестиции, докато прогнозите за вътрешни продажби са леко по-ниски в сравнение с година по-рано. За България, обаче очакванията, свързани с продажбите в страната (7-мо място) и чужбина (8-ма позиция), запазването към увеличение на заетостта (12-то място) и инвестициите (9-та позиция) са на по-добри нива спрямо миналогодишното издание.

Бизнес климатът у нас се влошава заради икономическата несигурност

Тези позитивни оценки, свързани със запазване и увеличаване на инвестициите са свързани с голямото очакване за достъпа на компаниите до средставата от Националния план за възстановяване и устойчивост. В същото време в страната има хроничен недостиг на всякакви кадри в почти всички сектори на икономиката, затова и тези, които ще наемат, през тази година, са повече от тези, които възнамеряват да освобождават служители и въпреки кризите, безработицата продължава да е на много ниски нива.

Още: Тръмп ще обяви извънредно положение в енергетиката

Още: Накъде пое цената на петрола след първите действия на Тръмп?

Основните предизвикателства през 2023г. у нас се очаква да са свързани с достъпността (цените) на енергията и суровите, следвани от липсата на кадри и разходите за труд. 

 

Източник: EUROCHAMBRES/БТПП

Именно поскъпването на енергоносителите и недостига на квалифицирана работна ръка са двете основни предизвикателства за бизнеса в Европа.

Източник: EUROCHAMBRES/БТПП

Изискванията за устойчиво развитие все още не са разглеждани като едно от големите предизвикателства от българските предприемачи, но в някои европейски страни те са на дневен ред. Според президентът на Eurochambres, Люк Фриден: „Масивни инвестиции във възобновяема енергия, както и конкурентна бизнес среда са това, от което бизнесът в Европа се нуждае, в тези трудни времена“.

На всеки 100 нови пенсионери у нас се падат едва 69 лица, влизащи в трудоспособна възраст

Според БТПП са необходими общи усилия на ЕС за подпомагане на предприятията да се справят с високите цени на енергията, за подобряване на енергийната ефективност и за осигуряване на достъпна и надеждна възобновяема енергия. Необходими са действия за справяне с оставащите бариери на единния пазар, за да се създадат допълнителни възможности за растеж, както и създаване на проактивна и амбициозна търговска програма на ЕС и регулаторен процес, който повишава конкурентоспособността на предприятията.

Основни предизвикателства пред бизнеса по държави;   Източник: EUROCHAMBRES/БТПП

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Actualno.com
Actualno.com Отговорен редактор
Новините днес