100% от кандидатствалите български проекти по програма "Цифрова Европа“ са одобрени за финансиране, съобщиха от Министерството на транспорта и съобщенията, като допълниха, че са оказали административна и организационна подкрепа на при подаване на предложения.
България осъдена заради цифровизацията
От България са подадени 3 проекта с 5 български организации. Всички са получили много високи оценки и ще бъдат финансирани. Финансовата подкрепа е за създаване на пространства на данни, цялостно управление на активите в критични производствени отрасли, мобилност и медийни данни. Полученото финансиране от българските организации е в размер на 844 069 евро.
От стартирането през 2021 г. до момента, по програма "Цифрова Европа“ са одобрени 18 проекта в областта на цифровите умения, киберсигурност, Европейски цифрови иновационни хъбове, национален план за квантово-комуникационна инфраструктура, пространства на данни и др. Българските организации са получили 16.4 млн. евро.
Министерството на транспорта и съобщенията е национален координатор и на секторните проекти по Механизма за свързване на Европа. По този финансов инструмент се осъществяват два проекта. В рамките на 5G SEAGUL, А1 България в партньорство с гръцките комуникационни компании – WINGS ICT Solutions и COSMOTE, ще осигурят непрекъсваеми 5G и роуминг услуги по трансграничния транспортен коридор между София и Атина. Това ще позволи движението на автономни автомобили и ще подобри свързаността в по-слабо населените райони.
Проектът Black Sea Landing Point предвижда да се направи проучване за възможните точки за разполагане на подводни кабелни системи по българското черноморско крайбрежие.