В случай че бъдат установени несъответствия или липса на подадена декларация, от приходната агенция дават възможност на физическите лица да коригират формулярите си и да обявят имуществото си в чужбина и доходите си от даването му под наем. Ако необходимите корекциите не бъдат направени и пропуските не са отстранени, спрямо некоректните лица ще бъде образувано контролно производство, предава 24 часа.
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
“Автоматичният обмен на информация е важен инструмент, който приходната агенция използва за осъществяването на ефективен контрол върху спазването на данъчните задължения. Преди да започнем с контролните мерки, ние информираме гражданите за допуснатите пропуски и несъответствия и ги приканваме да ги отстранят. Смятаме, че този партньорски подход е много ефективен и води до коригиране на поведението на данъкоплатците и все по-висок ръст на гражданите и фирмите, които коректно спазват данъчно-осигурителното законодателство”, коментираха от приходната агенция.
Още: НАП напомня за изтичащи срокове
Оттам уточняват, че повече информация за декларирането и плащането на задължения има в сайта на НАП и фейсбук страницата на приходната агенция. Разяснения може да се получат от информационния център на телефони: 0700 18 700 и 02 9859 6801, както и на имейл infocenter@nra.bg.
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици
Още: Има ли риск за доставките: Търсенето на природен газ в света се увеличава
Данни от брокерските агенции показват, че фаворит за българите при покупки на имоти в чужбина е Гърция. Според данните на гръцката национална банка за периода 2017 – 2021 година наши сънародници са вложили 127 милиона евро в жилища в южната ни съседка. През миналата година НАП обяви, че проверява 2117 нашенци с имоти в Гърция в акция, която обхваща всички, купили жилище за над 750 000 лв. тук или в чужбина. По неофициални данни обаче поне 15 000 българи са инвестирали в недвижимости в Гърция. Дубай също набира популярност сред сънародниците ни, които искат да имат втори дом. Данъчните проверяват 161 човека за такива сделки. Според други данни над 200 българи са купили имот в арабската държава. Интерес за покупка на жилища от българи има и към Турция, Великобритания, Австрия, Испания и Италия. САЩ също попадат в пазарите, които са във фокуса на сънародниците ни
Още: Българи са обвинени за най-голямата кражба на социални помощи във Великобритания
Още: България е втора по ръст на продажбите на нови автомобили в ЕС през 2024 г.
Още: Фицо иска руски газ през България, Ердоган помага