България се нарежда в челната десетка в Европейския съюз по ръст на производствените цени в промишлеността, сочат данните на европейската статистическа служба Евростат.
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
Производствените цени на местния пазар у нас скачат с 45.2% на годишна база през месец март тази година. Това отрежда девета позиция на страната ни в ЕС по поскъпване на промишлената продукция на вътрешния пазар. Увеличението е над средното ниво за ЕС, което възлиза на 36.5%. Годишното поскъпване конкретно за страните от еврозоната достига 36.8%.
По-сериозен скок на цените на производител в индустрията спрямо България се отчита в осем страни членки. Най-внушително увеличение на производствените цени на вътрешния пазар се наблюдава в Ирландия – цели 106.1% на годишна база към края на месец март. Челната тройка се допълва от Румъния (+67.6%) и Дания (+62%).
Преди България се нареждат още Белгия (+50.4%), Естония (+47.6%), Испания (+46.6%), Италия (+46.5%) и Гърция (+45.4%).
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици
Още: Има ли риск за доставките: Търсенето на природен газ в света се увеличава
Най-слаб ръст на производствените цени в промишлеността на вътрешния пазар се отчита в Малта – повишение от едва 7.2% на годишна база през март. След Малта се нареждат още Кипър (+18.6%), Люксембург (+18.9%), Словения (+20.3%), Швеция (+21.9%), Финландия (+23.9%), Чехия, Хърватия (ръст от 24.7% всяка), Франция (+26.5%), Австрия (+27.9%), Полша (+28.8%) и Германия (+30.7%).
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: България е втора по ръст на продажбите на нови автомобили в ЕС през 2024 г.
Производствените цени в ЕС нарастват с 36.5% на годишна база към края на месец март тази година; Източник: Евростат
Производствените цени в промишлеността могат да се приемат за ранен измерител на инфлацията, тъй като оскъпяването на продукцията се предава надолу по веригата, като в крайна сметка се материализира в крайните потребителски цени на стоките и услугите. Основна причина за скока в производствените цени в целия ЕС е поскъпването на енергийните продукти.
Още: Тръмп ще обяви извънредно положение в енергетиката
Още: Накъде пое цената на петрола след първите действия на Тръмп?
Още: Инфлацията няма да си отиде скоро: Производствените цени нараснаха с 32% за година