Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

България твърдо най-бедна в ЕС, вече е далеч и от предпоследния

23 март 2023, 15:08 часа • 13031 прочитания

България остава най-бедният член на ЕС, дори вече е доста по-назад от предпоследния в класацията по БВП на глава от населението. Любопитно е още, че доскорошният ни съсед в дъното на класацията - Румъния, вече е дръпнала сериозно, като изпреварва Латвия, Хърватия, Гърция и Словакия.

Още: Фон дер Лайен: Няма по-свързани икономики от тези на ЕС и САЩ

Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени

Това показват най-новите данни на европейската статистическа агенция Евростат, публикувани днес на официалната й страница.

БНБ: Растежът на БВП ще премине в слаб спад през второто тримесечие на 2023 година

През 2022 г. брутният вътрешен продукт (БВП) на глава от населението, изразен в стандарти на покупателната способност (ППС), варира между 59 на сто от средното равнище за Европейския съюз в България и 261 на сто в Люксембург.

Данните показват значителни разлики между страните членки на ЕС по отношение на БВП на глава от населението, показател, използван за измерване на икономическата активност.

Още: Как извънредното положение в енергетиката на САЩ се отрази върху цената на петрола?

Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили

Страните от ЕС с най-ниски нива на БВП на глава от населението, изразен в ППС, през миналата година са били България (41 на сто под средното ниво за ЕС), Словакия (33 на сто) и Гърция (32 на сто).

През 2022 г.  с най-високи нива на БВП на глава от населението, изразени в ППС са Люксембург и Ирландия, съответно със 161 на сто и 134 на сто над средното ниво за Евросъюза.

След тях се нареждат Дания (36 на сто над средното за ЕС), Нидерландия (30 на сто), Австрия (25 на сто), Белгия (21 на сто), Швеция (19 на сто) и Германия (17 на сто).

Паритетите на покупателната способност (ППС) измерват съотношенията на цените в сравняваните страни и се използват за превръщане на стойностните показатели в единна условна валута, наречена "стандарт на покупателната способност"(СПС), която изравнява покупателната сила на различните национaлни валути.

Още: Има ли риск за доставките: Търсенето на природен газ в света се увеличава

Още: България е втора по ръст на продажбите на нови автомобили в ЕС през 2024 г.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Пламен Иванов
Пламен Иванов Отговорен редактор
Новините днес