Номиналните разходи на работодателите в България за един отработен час скачат с 13.8% на годишна база през третото тримесечие на 2021 година, сочат данните на европейската статистическа служба Евростат. Това е второто най-високо повишение в ЕС, като пред страната ни се нарежда единствено Литва, където разходите за труд нарастват с 15.2% спрямо същото тримесечие на 2020 година.
На фона на това, средният ръст на номиналните разходи за един отработен час възлизат на 2.9% на ниво ЕС и 2.5% за странните от еврозоната.
Двата основни компонента в изчисляването на разходите за труд са заплатите и другите разходи, различни от заплатите, тоест разходите за социални осигуровки.
През третото тримесечие на тази година разходите за заплати в България нарастват с 14.1% на годишна база, докато другите разходи отчитат повишение от 12.3%.
Това нарежда страната ни първо място в ЕС по ръст на разходите за възнаграждения на служителите, като на второ място е Литва (+12.6%), а на трето - Унгария (+10.9%).
Номиналните разходи за един отработен час на работодателите у нас в индустрията нарастват с 14.2% на годишна база през третото тримесечие, в строителството повишението възлиза на 14.6%, а в сектора на услугите увеличението е 11.1%.
Според статистиката, която отчита номиналните разходи за труд в секторите различни от горепосочените, където е включен и публичният сектор, разходите за труд у нас нарастват със 17.4% на годишна база.
Трябва да се отбележи, че различните схеми за подпомагане на бизнеса в отделните страни в ЕС в резултат на COVID-19 пандемията могат да имат влияние върху разходите за труд.
Номиналните разходи на работодателите в ЕС за един отработен час нарастват средно с 2.9% на годишна база през третото тримесечие; Източник: Евростат