България и други страни членки на ЕС ще изпратят общо писмо до Европейската комисия, с което ще поискат промяна на регламента на Европейския съюз, касаещ безмитния внос на стоки от селскостопански произход от Украйна. Това обясни пред журналисти служебният министър на земеделието Явор Гечев.
Още: Бивш министър: Колкото повече се бави разширяването на „Чирен“, толкова по-зле за нас и за Европа
Явор Гечев, служебният министър на икономиката и индустрията Никола Стоянов и представители на Националната асоциация на зърнопроизводителите проведоха работна среща с президента Румен Радев.
ЕК отчете, че вносът от Украйна засяга пазарите в България
"Искаме отпадането на невъзможността да се прилагат антидъмпингови механизми, по отношение на свръхнасищане на пазара. Другото ни искане е при констатация на държавите, че има прекомерен внос на определени стоки, не само на зърнени храни, държавите да могат да прилага депозити, които след излизането и влизането в други държави той да се връща, за да може да се разпространява по-равномерно тази продукция", каза Гечев.
"България беше първата и единствената, която още през септември констатира тези аномалии на пазара", посочи още той. По думите му в момента вече това се осъзнава и други държави и има подкрепа за тези мерки. Сред другите аномалии на пазара са яйца, сухо мляко, с плодове и зеленчуци от Молдова и други. Предварителните разчети и това, което можем да тълкуваме на познаването на администрацията да влезе в сила юни месец, с предпазни клаузи, поиска още земеделският министър. "Никоя икономика не може да издържи толкова резки промени на пазарите", коментира Гечев.
Още: Винетките няма да поскъпнат от 1 април, правителството определи нова дата
Още: Кола, камион или МПС по избор: Така ли таксува тол системата? Нагледен експеримент (СНИМКИ)
"Недъзите в европейското законодателство изтъкват, когато има кризи. Европа трябва да е по-бърза и солидарна. Източните държави страдат повече, при положение че получават по-малко субсидии. Искаме солидарност и с нашите държави. Нашата държава е солидарна с хората на Украйна", заяви той. И изтъкна, че очаква подкрепа от Полша по отношение на същия проблем.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Митата на Тръмп върху Европа: Ефектите за България в цифри
Още: Тревожна прогноза: Ръст на фалитите у нас предричат експерти
Министърът на икономиката Никола Стоянов заяви, че проблемът е с гарантирането на транзитни коридори, чрез транзитни такси. Той не пожела да коментира дали трябва украинското зърно да се облага и с мито, но да се гарантира, че транзитните коридори за зърното наистина да са транзитни, а не да остава в страната ни.
От Асоциацията на зърнопроизводителите обявиха, че "1 милион и 100 хиляди тона слънчогледа - това са 1 млрд. лева, са в складовете".
"В нашата икономика земеделските производители са с 1 млрд. от застоял слънчоглед. Имаме 3 милиона тона пшеница, също седи по складовете, за капак на всичко - царевицата от миналата година не е продадена, това са около 2 млрд. лева. Това са пари, които не са вкарани като данъци в бюджета. Нерегламентиран внос има на слънчоглед и царевица, трябваше да се направят коридори тези стоки да останат в България, защото българската промишленост може да преработи 6 млн. тона - 2 млн. тона във вид на олио да изнесем. Тази година се преработва украински слънчоглед. Нашата родна продукция седи и олиото, което се прави, е от украински слънчоглед", посочиха от Асоциацията на зърнопроизводителите.
Още: Паркирай бързо и удобно с My Fibank
Още: В кои сектори обявите за работа растат драстично: Актуални данни