България ще се опита да се възползва от изключението на завишените критерии на ЕС за въглищните централи, защото те са гръбнакът на енергетиката ни. Това каза министърът на енергетика Теменужка Петкова по време Младежкия икономически форум в УНСС“.
Още: Министър Малинов ще посети ПАВЕЦ „Чаира“
Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите
„В целия свят стои темата за замърсяването на въздуха и един от основните акценти за борбата с мръсния въздух е възможността за редуциране на въглищните централи, които се определят като едни от най-големите замърсители. Миналата година Европейският съюз взе решение да бъдат завишени критериите и изискванията и това поставя много сериозно изпитание пред българската енергетика, защото този тип централи дават над 40% от енергетиката – например централите в Маришкия басейн и др.“, каза още тя и посочи, че това за България е голямо предизвикателство, защото страната ни няма възможност да реагира - това изисква много сериозен потенциал от време, възможности и анализи.
„Затова това, което правителството прави, е да се възползваме от възможността за изключение от тези правила, така че да ни се даде възможност да запазим производството си на електрическа енергия от тези въглищни централи, защото те са основата и гръбнака на българската енергетика“, обясни министър Петкова, цитирана от Фокус.
До края на юни Парламентът трябва да възложи на министъра на енергетиката да предложи вариант за оползотворяване на оборудването на АЕЦ „Белене“, коментира още тя.
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
„Проектът АЕЦ „Белене“ е една дългогодишна история от българската енергетика, която води своето начало от 1980 г. Това е проект, на който на няколко пъти е даван старт и после е спиран, и в настоящия момент сме на етап, след като придобихме оборудването. Проект, за който има изградена цялата инфраструктура, и сега предстои въпросът какво трябва да се прави в него. Над 3 млрд. лв. са вложени в този проект и няма как с лека ръка да загърбим всичко, което е правено. Трябва да вземем решение какво ще бъде бъдещето на този проект и как да бъде използвано това, което вече имаме – техника, вложения и т.н.“, поясни министър Петкова.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
Тя обясни, че това, което предстои, е до края на юни парламента да възложи на министъра на енергетиката да предложи вариант за възможността това оборудване да бъде оползотворено по най-добрия начин. „Това решение трябва да бъде взето с най-голям консенсус, защото е за десетилетия напред. За да бъде взето такова решение трябва да бъдат анализирани всички варианти и да се прецени кой от тях е най-щадящият за тази ситуация. Когато ще се взимат подобни решения отново става въпрос, че икономиката в един такъв проект е водеща – не можем да си позволим да реализираме икономически неизгоден проект. Така че предстоят такива важни решения в областта на енергетиката, за които скоро всички ще разберем и ще ги коментираме“, каза още тя.
Министър Петкова коментира темата и за АЕЦ „Козлодуй“, като обясни, че това, което правителството прави в това отношение, е да удължи нейния живот. „В края на миналата година успяхме да удължим живота на пети блок до 30 г., а в момента се прави същото и за шести блок. Надявам се и това да е успешно, защото е един от стожерите на българската енергетика“, заяви енергийният министър.
Тя посочи, че атомната електроцентрала АЕЦ „Козлодуй“ е издържала най-високите нива на стрес тест по отношение на сигурността преди две години. „Оценките, които тя продължава да получава, са на най-високо ниво. Така че няма никакво притеснение за сигурността на тази централа –всичко, което се случва, е съобразно с всички правила за сигурност“, обясни министър Петкова.
Още: МВФ одобри отпускането на 1,1 млрд. долара на Украйна
Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС