Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

България иска да няма платен отпуск и обезщетение за отпуск при неправомерно уволнение

20 март 2019, 14:49 часа • 3428 прочитания

На днешното си редовно заседание, правителството одобри позиция от името на България по дело С - 762/18 на Съда на Европейския съюз, образувано по преюдициално запитване на Районен съд - Хасково.

Още: "Идват ли по-добри времена за пенсионерите": Реформа може да удвои втората пенсия

Още: Заплатите, пенсиите и бюджетът: Христина Христова с анализ на състоянието на хазната (ВИДЕО)

Делото касае трудово-правен спор и всъщност според правителството България трябва да защитава пред Европейския съд следната позиция - че работник, който е бил незаконно уволнен и впоследствие възстановен на работа от съда, няма право на платен годишен отпуск за времето от датата на уволнението до датата на възстановяването му на работа и съответно при последващо прекратяване на трудовото правоотношение няма право на финансово обезщетение по параграф 2 на чл. 7 от Директива 2003/88/ЕО за същия период.

Какво гласи въпросният текст, който касае годишния отпуск - 1. Държавите-членки предприемат необходимите мерки, за да гарантират, че всеки работник има право на платен годишен отпуск от най-малко четири седмици в съответствие с условията за придобиване на право и предоставяне на такъв отпуск, предвидени от националното законодателство и/или практика; 2. Минималният период за платен годишен отпуск не може да се замества с финансово обезщетение, освен при прекратяване на трудовото правоотношение.

Проверка на Actualno.com в сайта на Европейския съд показа, че все още там не са качени документите по делото.

Още: Украинските дронове спряха работата на най-голямата рафинерия в Южна Русия

Още: Електроразпределителните дружества ще получат стотици милиони безвъзмездна помощ

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес