Качеството на активите на банките в България се подобрява, но въпреки това процентът на необслужвани корпоративни кредити остава третият най-висок в Централна и Източна Европа (ЦИЕ), показва проучване на Deloitte.
Още: TBI Bank ще бъде придобита от Advent International
Още: Тръмп удря с космически мита китайските соларни панели
Сериозна роля за подобряване на качеството на банковите активи у нас има стратегията за намаляване на нивата на необслужвани кредити, насърчавана от БНБ, която включва отписване на кредити от балансите на банкитe и по-сериозен мониторинг на кредитните портфейли.
Обемът на проблемните кредити на физически лица спада значително – с 21.7%, а този на корпоративните – със 17.7% от 2016 г. до края на 2017 г. Същественото свиване на портфейлите от “лоши“ кредити води до намаляването на процента на необслужваните заеми от 10% на 7.4% през 2017 г. (по кредити на физически лица) и спад с 2.7% за фирмени кредити, достигайки нива от 12.5%. Този процент обаче е третият най-висок сред държавите, попадащи в проучването на Deloitte.
В периода 2015-2018 г. продажбата на необслужвани дългове възлиза на около 1.5 млрд. евро, от които 0.8 млрд. евро през 2018 г. През 2018 г. Обединена българска банка (ОББ) реализира сделка за 235 млн. евро с EOS Matrix, a Уникредит Булбанк обяви продажбата на 250 млн. евро необслужвани кредити (обезпечени и необезпечени, отпуснати както на физически, така и на юридически лица), припомнят от одиторската компания.
Още: Общинска банка представя на пазара своето ново мобилно приложение – MB-mobile
Още: Тръмп си намери виновник за бъдещи икономически провали, рейтингът му пак е надолу
Още за състоянието на банките в Централна и Източна Европа, четете в Expert.bg.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Обрат с цената на петрола въпреки търговската война
Още: Доходът за издръжка расте: Ето колко пари трябват месечно за тричленно семейство