Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Бунтът на Пригожин ще струва милиарди долари, руският бюджет е в окаяно състояние

18 юли 2023, 09:46 часа • 3727 прочитания

Прекратеният въоръжен бунт на наемниците от "Вагнер" разкри пропуските във вътрешния фронт на Русия, разклати авторитета на диктатора Владимир Путин и доведе до оттеглянето на хиляди опитни бойци от бойните полета на Украйна.

Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили

Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко

Отстраняването на последиците от "въстанието" ще струва скъпо, особено предвид предстоящите през март догодина избори в държава с икономика, изтощена от почти 17 месеца война и санкции, пише Bloomberg.

Засилването на мерките за сигурност около Москва, както и допълнителните бюджетни кредити за армията ще изискват извънредни разходи от 1.3 трилиона рубли, или 14 милиарда долара тази година, според оценки на експерти от агенцията. Тези пари ще бъдат извадени от джоба на руските данъкоплатци.

Средствата ще са необходими за увеличаване на броя на служителите в силите за сигурност. Това допълнително ще изостри недостига на работна ръка в икономиката, където според правителствените оценки не достигат 600 000 работници само в индустриалния сектор.

Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици

Още: Има ли риск за доставките: Търсенето на природен газ в света се увеличава

Бунтът на ЧВК "Вагнер", който почти прерасна във военен преврат, воден от Евгений Пригожин, "увеличава фискалния стрес" за правителството и подкопава опитите му да стабилизира публичните финанси, казва Александър Исаков - икономист по въпросите на Русия в Bloomberg Economics.

Федералният бюджет, базиран на допускането, че руският петрол ще струва 70 долара за барел и че "Газпром" ще продължи да изнася значителни количества газ за Европа, вече се пука по шевовете. Според резултатите от първата половина на годината - бюджетът е загубил 47% от приходите от петрол и газ и почти 12% от общите приходи. В същото време разходите са се увеличили с 20%, главно заради секретни бюджетни пера, чийто обем е скочил 10 пъти спрямо миналата година.

Към 10 юли хазната има дефицит от 3.2 трилиона рубли - с 300 милиарда рубли повече от първоначалния годишен план, пише още изданието.

ОЩЕ: Бюджетният дефицит на Русия за първото тримесечие надхвърля 29 млрд. долара

Още: Тръмп ще обяви извънредно положение в енергетиката

Още: Накъде пое цената на петрола след първите действия на Тръмп?

За да платят допълнителните разходи, властите се готвят да орежат пера като подкрепа за националната икономика или екологията. Според "Ведомости", цитирани от "Медиапул", до 10% от средствата, предназначени за тези цели в бюджета за 2024 г. могат да бъдат съкратени.

Освен това сметката за заплатите на държавните служители ще нарасне, тъй като Кремъл трябва да запази подкрепата на ключов електорат на президентските избори, коментира Исаков. От 2024 г., по нареждане на издирвания от Международния наказателен съд в Хага президент Владимир Путин, минималната заплата трябва да се увеличи с 18.5%, което ще засегне почти 5 милиона души.

"Чувството за несигурност, създадено от бунта на Пригожин, може да принуди Кремъл да изразходва още повече ресурси за купуване на лоялността на хората към системата на Путин", казва Бен Нобъл - професор в University College London.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес