Комисията по бюджет и финанси към 42-рото Народно събрание отхвърли президентското вето върху Закона за Сметната палата, предаде БГНЕС.
Още: Китай завежда дело срещу САЩ заради митата на Тръмп, Канада и Мексико също отвръщат
Още: Митата на Тръмп биха били катастрофа, треперят в САЩ
С гласовете на 12 народни представители от БСП, ДПС и "Атака" ветото на държавния глава Росен Плевнелиев бе отхвърлено без никакви дебати поради отсъствието на депутатите от ГЕРБ в залата, които предварително бяха заявили, че гласуват против отхвърлянето на ветото.
"Невежество е, че президентът пита откъде ще се вземат допълнителни средства за увеличение на бюджета при увеличаването на щата на одитната колегия", коментира председателят на бюджетната комисия и основен вносител на закона Йордан Цонев. Той обясни, че бюджетът няма да се увеличава, а дори ще бъде по-малък.
Основната поправка в Закона гласа, че Сметната палата ще стане колективен орган, който се състои от девет членове, а не както досега от трима.
Още: Енергиен консултант: Ние продължаваме да внасяме руски газ
Още: Украинската икономика ще расте, но прогнозата е ревизирана за по-малко увеличение
"В мотивите на президента прави впечатление продължаващото неразбиране, че със закона се увеличава численият състав на Сметната палата. Обяснихме много пъти, че този закон сменя модела, че става дума за модел на главен одитор", обясни още Йордан Цонев.
С поправките се връща колегиалната форма на управление, като най-важните решения ще се взимат след обсъждане в по-широка колегия, добави той и призна, че не разбира как юристите на президента не разбират тази разлика.
Още: ЕС няма да удължава решението си за таван на цената на газа
Още: Приходите от туризъм в Турция поставиха нов рекорд през 2024 г.
Според Йордан Цонев е очевидно, че Росен Плевнелиев и неговият екип не са следили дебатите по закона, тъй като един от аргументите във ветото гласи, че законът не е обсъден публично.